معاون روحانی: آمار ازدواج دختران زیر سن قانونی نگران‌کننده است

زیتون- شهیندخت مولاوردی، معاون حسن روحانی در امور زنان و خانواده، می‌گوید آمار اخیر ازدواج دختران زیر سن قانونی، «نگران‌کننده» است.  مولاوردی، در گفت‌وگویی با ایسنا، تصریح کرد «در یکی دو سال اخیر آمار نگران کننده‌ای از ازدواج دختران پیش از رسیدن به سن قانونی و ثبت آنها به دست ما رسیده و حتی شاهد ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال نیز بوده‌ایم».

2BACA4A0-8BEC-4058-BDD0-281FDCCFD3CE_w640_r1_s_cx0_cy4_cw0

او افزوده است که دولت از وزارت دادگستری خواسته تا در این مورد گزارش دقیقی ارائه کند. به گفته مولاوردی این موضوع به مرجع ملی حقوق کودک ارجاع شده تا بررسی و پیگیری شود.

بر اساس شرع اسلام، سن بلوغ ۹ سال تمام برای دختران و ۱۵ سال تمام برای پسران است.

در سال ۱۳۹۱ یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفته بود، که «هیچ دفترخانه‌ای» حق ثبت ازدواج «دختران زیر ۱۰ سال و پسران زیر ۱۵ سال» را ندارد. کم‌تر از یک ماه پیش کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد، از ایران خواسته بود قوانینی که به ازدواج و مجازات دختران کودک و نوجوان می‌انجامد را اصلاح کند.

ناظران سازمان ملل می‌گویند ایران به مردان اجازه می‌دهد با دختران ۹ ساله رابطه جنسی داشته باشند و اشکال مختلف آزار و اذیت جنسی کودکان در ایران نیز مجازاتی را در بر نمی‌گیرد. کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد در مورد گزارش‌ها از افزایش شمار ازدواج‌های اجباری در سن ۱۰ سال یا کم‌تر در ایران با مردان به مراتب سالخورده‌تر، «عمیقا» ابراز نگرانی کرده است.

معاون حسن روحانی در امور زنان و خانواده می‌گوید قرار است با دادگستری «تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه تعاملات و همکاری» امضا شود.

در گفت‌وگوی شهیندخت مولاوردی با خبرگزاری ایسنا، مشخص نیست مذاکراتی در مورد تغییرات قوانین الهام‌گرفته از انچه شرع اسلام خوانده می شود ، در رابطه با ازدواج کودکان و نوجوانان انجام شده، یا راهکار دیگری در مقابله با آنچه «آمار نگران‌کننده» عنوان می‌شود، پی‌گیری خواهد شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

به‌خاطر محدودیت‌هایی که جمهوری اسلامی بر رسانه‌ها اعمال می‌کند، تعدادی از رسانه‌های بزرگ و پر مخاطب جریان اصلی در خارج کشور شکل گرفته‌اند. این رسانه‌ها چون در داخل کشور حضور ندارند و امکان داشتن خبرنگار

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »