ترکیه سفارت هلند را بست و از سفیر هلند خواست برنگردد

زیتون- دولت ترکیه در پی مخالفت هلند با فرود هواپیمای حامل وزیر خارجه این کشور در روتردام، سفارت هلند را تعطیل کرد.
آنکارا امروز سفارت و کنسولگری هلند را بست و به سفیر این کشور که در حال حاضر در خارج از ترکیه در تعطیلات به سر می‌برد، ابلاغ کرده در حال حاضر تمایل ندارد او به ترکیه بازگردد. ترکیه همچنین مقرهای اقامت سفیر هلند، کاردار و سرکنسول هلند را بست.
وزارت خارجه ترکیه عصر شنبه اعلام کرد کاردار سفارت هلند در آنکارا را احضار و به او ابلاغ کرده است که سفیر هلند که در حال حاضر در خارج ترکیه است نمی‌تواند برای مدتی به این کشور بازگردد.
در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است، عواقب وخیمی در زمینه‌های دیپلماتیک، سیاسی، اقتصادی و غیره وجود خواهد داشت. این وزارتخانه همچنین مدعی شد، سفارت هلند را به دلایل امنیتی بسته و اجازه ورود و خروج از آن را نمی‌دهد.
دو وزیر امورخارجه و خانواده ترکیه برای سخرانی در کمپین «آری» رفراندوم پیش رو قصد ورود به هلند را داشتند که با ممانعت این کشور مواجه شدند.در واکنش به این اقدام دولت هلند، از شب گذشته مقابل سفارت و کنسولگری هلند در آنکارا و استانبول تجمع کرده اند. صبح امروز نیز پرچم هلند را از سردر کنسولگری این کشور پایین کشیند، و پرچم ترکیه را آویختند.
پیشتر آلمان و سوئد نیز از شرکت وزرای دولت اردوغان در کمپین تبلغاتی برای دعوت به رای مثبت در رفراندوم پیش روی ترکیه، ممانعت به عمل آورده بودند. در واکنش به این رویکرد اروپا، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، آلمان و هلند را متهم به فاشیسم کرده بود. بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه هم امروز در سخنرانی در غرب ترکیه از کشورهای اروپایی خواست در امور داخلی و سیاست ترکیه دخالت نکنند و بی‌طرف باشند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »