زیتون– یک دادگاه استیناف فدرال آمریکا قبول کرد که امروز (سه شنبه) به درخواست تجدید نظر دولت این کشور در خصوص فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ رسیدگی کند. این دادگاه از ایالت‌های واشینگتن و مینه‌سوتا و همچنین وزارت دادگستری خواسته است تا استدلال‌های خود درباره توقف یا ابقا فرمان منع سفر را بیان کنند.
وکلای دولت آمریکا از برنامه منع سفر شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان دفاع کرده و از دادگاهی در سان فرانسیسکو خواسته‌اند دستور رییس جمهوری در این مورد را به منظور تامین امنیت ملی ابقا کند. وزارت دادگستری استدلال کرد که دستور دونالد ترامپ استفاده قانونی از اختیارات ریاست جمهوری است نه جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا.
دونالد ترامپ، جمعه هفتم بهمن طی یک فرمان اجرایی سفر شهروندان هفت کشور را به آمریکا برای سه ماه معلق کرد. این هفت کشور عمدتا مسلمان ایران، عراق، سوریه، لیبی، یمن، سودان و سومالی هستند. بر اساس این فرمان همچنین برنامه پذیرش پناهندگان تا ۱۲۰ روز معلق شده و پناهندگان سوریه نیز «به صورت نامحدود» از ورود به خاک آمریکا منع شده‌اند.
صدور این فرمان اعتراض‌های فراوانی را برانگیخت تا در نهایت با حکم قاضی فدرال ایالت واشنگتن، شهروندان این هفت کشور به صورت موقت و تنها در صورتی که انواع ویزای آمریکا را در اختیار داشته باشند، لغو شد.

بازگشت به صفحه اول