وزارت امور خارجه ایران در مقابل محدودیت ورود ایرانیان به آمریکا دست به اقدام متقابل زد

زیتون– وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از دستور دونالد ترامپ برای منع ورود اتباع هفت کشور به آمریکا، از جمله ایران، اعلام کرد که تا زمان رفع محدودیت‌ها «اصل عمل متقابل» را اجرا می‌کند.
وزارت امور خارجه بر «احترام به مردم آمریکا و تمایز میان آن‌ها و سیاست‌های خصمانه دولت ایالات متحده» تاکید کرده است.
وزارت امورخارجه در بیانیه خود نوشت که مردم ایران «در برابر تروریست‌های افراطی ایستاده‌اند، از نخستین قربانیان تروریسم سازمان‌یافته هستند و در هیچ یک از عملیات گروه‌های افراطی تروریستی حضور نداشته‌اند».
دونالد ترامپ شب گذشته فرمانی اجرایی امضا کرد که براساس آن به مدت ۹۰ روز از ورود اتباع هفت کشور – ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبی، سومالی و سودان – به آمریکا جلوگیری می‌‌شود. ورود پناه‌جویان به آمریکا نیز برای ۴ ماه تعلیق شد.
گزارش شده شهروندانی از این کشورها که در خاک آمریکا هستند، مشکلی برای ادامه اقامت در صورت داشتن روادید معتبر ندارند، اما در صورت خروج از آمریکا حتی در صورتی که روادید چندبار ورود یا کارت سبز (گرین کارت) داشته باشند، در شمول منع ورود موقت قرار خواهند گرفت.
گزارش شده ممنوعیت‌ها برای این هفت کشور، در مجموع ۵۰۰ هزار دارنده کارت سبز (گرین کارت) را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
وزرای خارجه فرانسه و آلمان نیز فرمان دونالد ترامپ را «اسباب نگرانی» توصیف کردند. ژان‌مارک ارو و زیگمار گابریل در جریان نشستی در پاریس گفتند «نگران مسایل مختلفی» هستند و تمایل دارند هر چه زودتر با رکس تیلرسون، گزینه پیشنهادی برای وزارت خارجه آمریکا، گفت‌وگو کنند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »