زیتون– سازمان ملل متحد از دونالد ترامپ خواست تا «سنت دیرینه» استقبال از پناه‌جویان را ادامه دهد و از «تضمین برخورد برابر به دور از نژاد، ملیت و مذهب» اطمینان حاصل کند.
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و سازمان بین‌الملل مهاجرت در واکنش به تصمیم‌ رییس‌جمهوری آمریکا برای ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور به آمریکا، در بیانیه مشترکی خواستار اجرای «برنامه اسکان مجدد آمریکا» شدند که به عقیده آن‌ها «برد دوگانه است؛ در واقع هم بخشی از مهمترین اقشار در معرض تهدید جهان نجات داده می‌شوند و هم این‌که آن‌ها می‌توانند جوامع جدید را با دانش خود غنی کنند. مشارکت در امر مهاجران و پناه‌جویان در منزل‌گاه جدیدشان کلا مثبت است».
این دوسازمان ابراز امیدواری کردند که «ایالات متحده به ایفای نقش رهبری قدرت‌مند و پیگیری سنت دیرینه حفاظت از کسانی که از جنگ و آزار و اذیت گریختند»، ادامه دهد. در این بیانیه آمده است: «ما قویا معتقدیم که مهاجران و پناهجویان باید با برخورد برابری در قبال حفاظت و کمک روبرو شوند و فرصت‌هایی برای اسکان‌ مجدد، فارغ از دین، ملیت و نژاد دریافت کنند».
طبق حکم جدید دونالد ترامپ، پذیرش پناه‌جویان از سوی آمریکا دست‌کم برای ۱۲۰ روز متوقف می‌شود. او همچنین حکم ممنوعیت ورود ۹۰ روزه را برای اتباع کشورهای ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن امضا کرده است.

بازگشت به صفحه اول