زیتون- در پی وقوع طوفان گرد و غبار، میزان آلودگی هوا در اهواز به بیش از ۶۶ برابر حد مجاز رسید.
به گفته علیرضا آذرنیان، کار‌شناس مسئول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان میزان گرد و غبار در ساعت ۱۳ در اهواز به ۱۰ هزار میکروگرم بر مترمکعب رسید. مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز به ایرنا گفت: «با وقوع طوفان گرد و خاک در اهواز شعاع دید به ۵۰ متر رسیده است.»
ایستگاه هواشناسی استان خوزستان اعلام کرده است که در ساعت ۱۱ میزان گرد و غبار در شهرهای هندیجان هفت هزار و ۶۰۹ میکروگرم بر مترمکعب، سوسنگرد یک هزار و ۲۳۶ میکروگرم بر مترمکعب، در ماهشهر ۷۰۹ میکروگرم بر مترمکعب و خرمشهر ۷۸۹ میکروگرم بر مترمکعب بوده است.
اگرچه به گفته علیرضا آذریان، دستگاه های سنجش آلودگی هوا امکان اندازه گیری گرد و غبار بیش از ۱۰ هزار میکروگرم بر مترمکعب را ندارند بنابراین ممکن میزان آلودگی هوا بیش از آماری باشد که دستگاه ها نشان می دهند.
میزان الودگی به حدی رسید که به گزارش ایسنا، نماز جمعه امروز در اهواز لغو شد.
معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست با اشاره به طوفان گرد و غبار، نوشت که «مقابله با گرد و غبار از برنامه‌های مورد توجه دولت» بوده و «از کاشت نهال با مسئولیت سازمان جنگل‌ها و مراتع تا احیای هورالعظیم» به عنوان بخشی از این برنامه‌‌ها یاد کرد که «هر یک با مشکلات متعددی روبروست». ابتکار اضافه کرد: «روند خشک‌سالی دو دهه‌ای خوزستان و بسیاری از نقاط دیگر غرب آسیا رو به تزاید بوده است.»

بازگشت به صفحه اول