دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گزارش عاصمه جهانگیر را تماما نادرست خواند

زیتون– محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، نخستین گزارش عاصمه جهانگیر، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران را «غیر‌حرفه‌ای» و «تماما نادرست، ناموجه و ناامید کننده» توصیف کرد.
لاریجانی در نامه‌ای خطاب به رعد زید الحسین٬ کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل، نوشت که «کمترین درجه انصاف حرفه‌ای ایجاب می‌کرد که خانم جهانگیر هرگونه ادعایی را ابتدا به اطلاع دولت و مسئولین جمهوری اسلامی ایران» می‌‌رساند. به گفته او انتشار این بیانیه «به هیچ‌وجه حرفه‌ای» نیست و «ادامه آن را بدون شک باعث تنازل اعتبار آن شورا از یک مرجع رسمی به یک نهاد سیاسی» می‌شود.
محمدجواد لاریجانی تاکید کرد که «به خاطر احترامی» که برای رعد زید الحسین قائل است٬ پاسخ جمهوری اسلامی به بیانیه عاصمه جهانگیر را برای وی ارسال می‌کند. متن کامل پاسخ ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به این بیانیه منتشر نشده است.
عاصمه جهانگیر روز ۲۰ دی ماه در گزارشی با اشاره به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران که دست به اعتصاب غذای طولانی مدت زده‌اند٬ نسبت به خطر مرگ این افراد هشدار داده بود. او همچنین از بازداشت فعالان حقوق بشر در ایران که بر اساس «تعریف مبهمی گناهکار شناخته شده‌اند»٬ نیز «ابراز نگرانی جدی» کرده بود. او از مسئولان حکومتی خواسته بود «هر چه سریع ‌تر و بدون هیچ پیش‌شرطی تمامی زندانیانی که غیر قانونی بازداشت شده‌اند را آزاد کند.»
عاصمه جهانگیر جانشین احمد شهید شده است.
جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز بارها به گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کرده و آنها را «سیاسی» و عاری از واقعیت خوانده است. با این حال احمد شهید، گزارشگر پیشین حقوق‌بشر سازمان ملل، اجازه سفر به ایران پیدا نکرد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »