فعالان حقوق زنان علیه ترامپ راهپیمایی کردند

زیتون– صدها هزار نفر از سراسر آمریکا در مرکز شهر واشنگتن گردهم آمدند و علیه «سیاست‌های رییس‌جمهوری جدید آمریکا در ارتباط با حقوق زنان» راهپیمایی کردند. حدود نیم میلیون نفر در این راهپیمایی حضور داشتند.
سی‌ان‌ان خبر داد که قرار است امروز بیش از ۶۰۰ راهپیمایی دیگر علیه سیاست‌های ترامپ در قبال زنان در شهرهای مختلف آمریکا برگزار شود. برخی شرکت‌کنندگان در راهپیمایی واشنگتن از نگرانی خود درباره لغو برنامه بیمه درمانی موسوم به «اوباما کر» سخن گفته‌اند. برخی نیز به انتقاد از سخنان و موضع‌گیری‌های پیشین ترامپ علیه زنان پرداخته و آن‌ها را «تحقیرآمیز» توصیف کردند. برخی نیز به اتهام‌ آزار جنسی ترامپ اشاره کرده‌اند، اتهامی که از سوی رییس‌جمهوری آمریکا رد شده است.
راهپیمایان علاوه بر مساله زنان، به حمایت از حقوق دیگر گره‌ها نظیر دگرباشان، اقلیت‌های قومی و مذهبی و ناتوانان جسمی پرداختند.
هیلاری کلینتون، رقیب ترامپ در انتخابات، در صفحه توییتر خود نوشت:‌ «از این‌که در رژه زنان پای ارزش‌هایمان ایستاده، سخن گفته و راهپیمایی می‌کنید سپاسگزارم. مثل همیشه پراهمیت است. به‌واقع معتقدم که همیشه اگر دست به دست هم بدهیم نیرومندتریم.»
اعتراض به سیاست های ترامپ محدود به آمریکا نبود. امروز و روز گذشته هزاران تن در شهرهای مختلف جهان در اعتراض به «شعارهایی که نماد ترامپ» هستند دست به تجمع و راهپیمایی زدند. از جمله تظاهراتی در لندن و پراگ برگزار شد.
بی بی سی فارسی خبر داد که روز گذشته و همزمان با تحلیف دونالد ترامپ، بیش از ۲۰۰ نفر از معترضان به این مراسم، بازداشت شده‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »