دعوت کانون مدافعان حقوق بشر برای طرح درخواست برکناری صادق لاریجانی

زیتون- کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه‌ای خواستار برکناری صادق لاریجانی به دلیل «مسئولیت مستقیم» در «همه بی‌عدالتی‌ها، فسادها و ناامنی‌ها در دستگاه قضایی و جامعه» و پیگیرد قضایی او شدند.
کانون مدافعان حقوق‌بشر در بیانیه خود به عملکرد قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده‌های فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی و دگراندیشان اعتراض کرده است.
این نهاد مدافع حقوق‌بشر از نمایندگان مجلس خواست تا براساس وظیفه قانونی خود طبق اصل ۷۶ قانون اساسی، به مسئولیت نظارتی خود بر این دستگاه همت کرده و با وجود سندها و شاهدها، خواستار پیگرد قضایی رییس قوه قضائیه شوند.
در این بیانیه با اشاره به ناکارآمدی قوه قضاییه ایران در اجرای وظایف مصرح در قانون آمده است: «وکلای دلسوز نه فقط امکان دفاع از حق ندارند که در صورت اصرار بر طرفداری از حق مردم، همچون عبدالفتاح سلطانی به زندان‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند.»
کانون مدافعان حقوق‌بشر با اشاره به پرونده علی شریعتی، نوشت که «اسیدپاشان در حاشیه امنی که دستگاه قضا برای آنان به‌وجود آورده است، به خور و خواب مشغول هستند» و «معترضان به پدیده اسیدپاشی همچون علی شریعتی باید در کنج زندان با اعتصاب غذا، برای به‌دست آوردن حق دادرسی عادلانه تلاش کند.»
کانون مدافعان حقوق‌بشر نوشت: «در کجای دنیا و در کدام تاریخ، نام این دستگاه، قضا و عدالت و انصاف است؟ آیا در تاریخ کشور ایران، هرگز نهاد قضایی مثل امروز چنین زبون و بی‌مایه، بازیچه نیروهای امنیتی- وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران- بوده است؟»

 

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »