زیتون- کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه‌ای خواستار برکناری صادق لاریجانی به دلیل «مسئولیت مستقیم» در «همه بی‌عدالتی‌ها، فسادها و ناامنی‌ها در دستگاه قضایی و جامعه» و پیگیرد قضایی او شدند.
کانون مدافعان حقوق‌بشر در بیانیه خود به عملکرد قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده‌های فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی و دگراندیشان اعتراض کرده است.
این نهاد مدافع حقوق‌بشر از نمایندگان مجلس خواست تا براساس وظیفه قانونی خود طبق اصل ۷۶ قانون اساسی، به مسئولیت نظارتی خود بر این دستگاه همت کرده و با وجود سندها و شاهدها، خواستار پیگرد قضایی رییس قوه قضائیه شوند.
در این بیانیه با اشاره به ناکارآمدی قوه قضاییه ایران در اجرای وظایف مصرح در قانون آمده است: «وکلای دلسوز نه فقط امکان دفاع از حق ندارند که در صورت اصرار بر طرفداری از حق مردم، همچون عبدالفتاح سلطانی به زندان‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند.»
کانون مدافعان حقوق‌بشر با اشاره به پرونده علی شریعتی، نوشت که «اسیدپاشان در حاشیه امنی که دستگاه قضا برای آنان به‌وجود آورده است، به خور و خواب مشغول هستند» و «معترضان به پدیده اسیدپاشی همچون علی شریعتی باید در کنج زندان با اعتصاب غذا، برای به‌دست آوردن حق دادرسی عادلانه تلاش کند.»
کانون مدافعان حقوق‌بشر نوشت: «در کجای دنیا و در کدام تاریخ، نام این دستگاه، قضا و عدالت و انصاف است؟ آیا در تاریخ کشور ایران، هرگز نهاد قضایی مثل امروز چنین زبون و بی‌مایه، بازیچه نیروهای امنیتی- وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران- بوده است؟»

 

 

بازگشت به صفحه اول