انتقاد نتانیاهو از سیاست های آمریکا در قبال اسرائیل

زیتون– بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، چند دقیقه بعد از سخنرانی جان کری درباره چشم‌انداز صلح اسراییل و فلسطین، پاسخ وزیر خارجه آمریکا را داد و سخنان او را اظهاراتی «وسواسی علیه شهرک‌نشین‌های اسرائیلی» توصیف کرد.
نتانیاهو گفت: «حقیقت این است که از این سخنان کری غافلگیر و عمیقا مایوس شدم؛ این همه چیزی است که یک وزیر خارجه آمریکا- این ابر قدرت جهان- بگوید؟». به گفته نخست وزیر اسرائیل، جان کری «می‌بایست به ریشه نزاع اسرائیلی – فلسطینی می‌پرداخت که خودداری لجوجانه فلسطینی‌ها از قبول اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی در مرزهای خود است.»
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا شب گذشته (چهارشنبه) در یک سخن‌رانی به انتقادها از رای ممتنع آمریکا به قطعنامه اخیر شورای امنیت در محکومیت شهرک‌سازی‌های اسرائیلی بیان کرده بودند، پاسخ داد.او گفت اسرائیل باید انتخاب کند که می‌خواهد یک کشور یهودی باشد یا کشوری که دموکراتیک است.
به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، ادامه اشغال کرانه باختری و گسترش خانه‌سازی‌های اسرائیلی در این مناطق، موجب شده که صدها هزار اسرائیلی در سرزمین‌هایی که قرار بود کشور مستقل فلسطین روی آنها برپا شود، زندگی کنند. کری تاکید کرد که شمار شهرک‌نشین‌های اسرائیلی در کرانه باختری به‌شدت افزایش یافته؛ شهرک‌ها حتی به مرز اردن هم رسیده و فلسطینی‌ها به‌شدت نومید شده‌اند.
جان کری همچنین گفت: «اگر بگذاریم که راه‌حل دو کشوری با فروپاشی روبرو شود، دیگر نمی‌توانیم به صورت مناسب از اسرائیل دفاع و مراقبت کنیم؛ این یک حقیقت است و رای داده شده در شورای امنیت به‌خاطر حفظ این راه‌حل بوده است.»
نتانیاهو با اشاره به سخن رانی وزیر خارجه آمریکا، چنین سخن گفت: «خاورمیانه در آتش می‌ سوزد، کشورهای کاملی با فروپاشی روبرو هستند، ترور هرج و مرج ایجاد کرده، ولی جان کری می‌ایستد و یک ساعت و نیم، کشوری را که تنها دموکراسی خاورمیانه و باعث ثبات منطقه است، می‌کوبد.» نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد، جان کری «میان ساخت و ساز در اورشلیم و محله‌های آن با تروری که بیگناهان را هدف قرار می‌دهد، یک توازن کاذب ایجاد کرده است.»
جان کری گفت دستور کار دولت اسرائیل برای ادامه شهرک‌سازی‌ها آینده خود اسرائیل را هم با خطر روبرو کرده است. نتانیاهو در پاسخ به این اظهارات کری گفت که «امیدوار است که دولت آمریکا در این آخرین روزهای پایانی کارش، ضربه دیگری به اسرائیل وارد نکند.»
دولت اسرائیل قطعنامه شورای امنیت در مخالفت با شهرک سازی ها را یک ضربه به خود دانسته و از «وارد شدن ضربه دوم قبل از پایان کار دولت اوباما ابراز نگرانی کرد.
نتانیاهو در پاسخ به نطق جان کری گفته است که «با اشتیاق کامل منتظر آغاز به کار دولت بعدی آمریکا و کنگره جدید واشینگتن برای همکاری و برطرف کردن زیان‌های واردهٔ ناشی از سخنرانی جان کری و اقدامات دولت حال حاضر آمریکا در سازمان ملل هستیم.»
دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا روز چهارشنبه در توئیتر خود از اسرائیل خواسته بود قوی باشد تا دوران ریاست جمهوری او (اول بهمن) آغاز شود.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »

ایران وارد دوران جدیدی شده است. خون ژینا معنای حیات و نیز حیات سیاسی را برای مردم شریف مظلوم ایران عوض کرد. هر کنشگر حزبی و سیاسی اگر سکوت کند برای همیشه مقهور، مطرود و مغبون خواهد بود. نوشتن از «حجیت شرعی» در برابر «خون مظلوم» که زیره به کرمان بردن است، اما انفعال یا سکوت در برابر این رخداد بزرگ تاریخ، پایان عمر سیاسی هر اصلاح‌طلب واقعی خواهد بود…

ادامه »