گفتگو با پروین فهیمی:

نگذاریم کاندیداهای تندرو صندلی‌های مجلس را اشغال کنند

زیتون- فیروزه رمضان‌زاده:دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری روز جمعه هفتم اسفند ۱۳۹۴ در حالی برگزار می‌شود که اصلاح‌طلبان باوجود رد صلاحیت تعداد زیادی از کاندیدا‌هایشان ازسوی شورای نگهبان٬ همچنان عزم خود را برای حضور پای صندوق‌های رای جزم کرده‌اند. در این میان، بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های شناخته شده اصلاح طلب نظیر سید محمد خاتمی و چندین تن دیگر با انتشار پیام‌هایی از مردم برای حضور در انتخابات هفتم اسفند دعوت کرده و از آن‌ها خواسته‌اند که به لیست اصلاح طلبان در مجلس خبرگان و شورای اسلامی رای بدهند. پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی از کشته‌شدگان جنبش سبز نیز از جمله کسانی است که با حضور در همایش انتخاباتی اصلاح طلبان، حمایت خود را از این جریان سیاسی اعلام کرده است. درباره سهم اصلاح طلبان از این انتخابات و ائتلاف بین اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه‌رو با این فعال مدنی ساکن تهران گفتگو کردیم. وی معتقد است:« بیشتر مردم ما به دنبال اصلاحات هستند حتی اگر رسیدن به آن طولانی باشد نباید ناامید شد. اصلاح طلبان نقش بسیاری در مشارکت مردم در همهٔ انتخابات‌ها داشته و دارند.»

متن کامل این گفتگو در پی آمده است:

خانم فهیمی شما هفته پیش در همایش انتخاباتی اصلاح طلبان شرکت کردید؟ آیا امیدی برای بازشدن روزنه دموکراسی و اصلاحات در مجلس آتی وجود دارید؟
ببینید٬ برای رسیدن به دموکراسی و بقای نهاد انتخابات و اهمیت به رای مردم باید از کوچک‌ترین روزنه‌ها استفاده کرد. حتی اگر انتخابات با کمترین نماینده هم از طرف اصلاح طلب‌ها و میانه رو‌ها باشد باز هم باید از آن‌ها حمایت کرد. بیشتر مردم ما به دنبال اصلاحات هستند حتی اگر رسیدن به آن طولانی باشد، نباید ناامید شد چراکه اصلاح طلبان نقش بسیاری در مشارکت مردم در همهٔ انتخابات‌ها داشته و دارند.
در مورد ائتلاف بین اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه‌رو چه دیدگاهی دارید؟
در مورد ائتلاف با بخشی از اصولگرایان میانه رو به نظرم توافقاتی بین آن‌ها اتفاق افتاده و برای اینکه مردم هم از کاندیدهای اصولگرایان میانه رو حمایت کنند آن‌ها را در لیست ائتلاف قرار داده‌اند . مردم به اعتبار و اعتمادی که به اصلاح طلبان دارند حتما به این ائتلاف پاسخ مثبت خواهند داد.
با توجه به رد صلاحیت‌های گسترده چهره‌های اصلاح طلب از سوی شورای نگهبان٬ این جریان سیاسی برای بدست آوردن کرسی‌های بیشتر در مجلس پیش رو چقدر شانس دارد؟
خب با مساله رد صلاحیت‌های بسیاری از کاندیدهای اصلاح طلبان٬ مردم خیلی دلگیر شدند و این حرکت را باز هم حرکتی انحصارطلبانه از طرف جناح حاکم و شورای نگهبان می‌بینند و به نظر می‌آید که شورای نگهبان یک طرفه به قاضی رفته است. اما مردم ما بسیار هوشمند هستند و از کوچک‌ترین فرصت‌ها استفاده خواهند کرد. ای کاش برای بقا و دوام و همدلی و آشتی ملی در کشور‌ تعداد بیشتری از کاندید‌ها تایید صلاحیت می‌شدند تا بتوانند از حق و حقوق ملت در مجلس دفاع کنند. حالا که کاندیدهای مورد اعتماد کمتری تایید شده‌اند انشاالله با مشارکت حداکثری از آن‌ها حمایت کنیم تا نگذاریم کاندیداهای تندرو صندلی‌های مجلس را اشغال کنند.
در همایش اصلاح طلبان موضوع «رفع حصر» نیز مطرح شد. چه اندازه این مطالبه پررنگ بود؟
در همایش اصلاح طلب‌ها که در روز پنج شنبه ۲۹ بهمن در سالن حجاب برگزار شد و من نیز در آن حضور داشتم کاندیداهای این ائتلاف نظرشان دفاع از خواسته‌ها و حق و حقوق ملت بود و حتی در رابطه با مساله رفع حصر اشاراتی داشتند. در همایش با اینکه مجریان و مسئولان سالن بسیار تلاش کردند که مردم شعار ندهند حتی صدای موزیک را بلند می‌کردند اما مردم «یاحسین میرحسین» و یا «پیام ما روشنه حصر باید بشکنه» و یا «خاتمی زنده باد روحانی پاینده باد» و «زندانیان سیاسی آزاد باید گردند»، «اصلاحات پیروز است» و شعارهای دیگری در حمایت از رهبران جنبش سبز سر دادند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

گفتگو با پروین فهیمی:

اگر مجموعه ابهامات و تناقضات بی‌شمار و عیان «سانحه» سقوط هلیکوپتر حامل رییسی و امیرعبدالهیان، بیانگر واقعیت ماجرا باشد و عملاً طرح ترور و حذف وی طراحی و عملیاتی شده باشد، آنچنان که می توان

ادامه »

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش داده بودند. انگار مثلا

ادامه »

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران

ادامه »