زیتون– معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خبر داد که در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار نفر در خوزستان به علت تنگی نفس به دنبال بارندگی به مراکز درمانی زیر مجموعه دانشگاه مراجعه کردند.universitypicture
ایرج نظری در گفت‌و‌گو با ایرنا توضیح داد که ۶۰ درصد از مراجعه کنندگان مربوط به اهواز و ۴۰ درصد مربوط به دیگر شهرهای دیگر این استان هستند. به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، بیشترین آمار در شهرستان‌ها مربوط به سوسنگرد، دشت آزادگان، ماهشهر و رامهرمز گزارش شده و مراجعه کننده در مسجدسلیمان و اندیمشک کم بوده است.
نظری گفت سال گذشته در ۲۴ ساعت بارندگی، پنج هزار نفر به علت تنگی نفس مراجعه کردند که آمار مراجعه کنندگان امسال یک پنجم سال قبل است. او کاهش آمار را نشان‌دهنده «اقدامات پیشگیرانه و توصیه‌های دانشگاه و فعالیت ارگان‌های دیگر از جمله هرس بخشی از درختان کونوکارپوس» دانست.
بروز مشکلات تنفسی همزمان با نخستین باران های پائیزی از سال ۹۲ در خوزستان آغاز شده که در سه سال گذشته بیش از ۶۰ هزار نفر مراجعه به دلیل تنگی نفس در فصل پاییز به ویژه ماه های آبان و آذر گزارش شده است.
چهار احتمال از جمله مشعل‌های چاه های نفت، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن زباله و گرده‌های گیاهی به عنوان عامل تنگی نفس معرفی شد که دانشگاه علوم پزشکی اهواز در آخرین اعلام نظر، گرده‌های گیاه کونوکارپوس را به عنوان عامل اصلی این نفس تنگی‌ها معرفی کرده است که البته این نظریه البته از سوی کارشناسان کشاورزی و شهرداری اهواز مورد انتقاد قرار گرفته است.

بازگشت به صفحه اول