محمدجواد ظریف: ایران جز اجرای برجام، گزینه‌های دیگری هم در اختیار دارد

زیتون- محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه، گفت اگرچه ایران برجام را توافقی منطقی می‌داند که «پای‌بندی به آن به سود همه طرف‌ها خواهد بود»، اما در غیر این صورت جمهوری اسلامی «گزینه‌های دیگری هم در اختیار دارد.»
ظریف در نشست خبری مشترک با لوبومیر زائورالک، وزیر امور خارجه چک، گفت که «برجام» یک توافق‌نامه دو طرفه نیست و از همه طرف‌های امضاکننده خواست به این «توافق‌نامه منطقی» که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل هم رسیده، «پایبند» باشند.1595481
پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درباره آینده برجام ابهام‌هایی به وجود آمد. ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی برجام را توافقی بد توصیف کرده بود که لازم است در مورد آن بار دیگر مذاکره شود.
وزیر امورخارجه گفت با وجود تعهد ایران به انجام وظایف خود بر پایه برجام، اما حتی دولت کنونی آمریکا نیز «بخش مربوط به خود را به طور کامل اجرا نکرده است.» ظریف اضافه کرد ایران مایل است به برجام متعهد باشد اگر همه طرف‌های دیگر هم همین کار را انجام دهند.
به گفته ظریف: «نفع همه در تعامل مثبت است و فکر می‌کنم وقتی گرد و خاک‌ها بخوابد و افراد در جریان واقعیت‌های منطقه و جهان قرار گیرند، همگان خواهند پذیرفت که این یک تعهد چند جانبه است که توسط آمریکا و اتحادیه اروپا و بقیه طرف‌ها پذیرفته شده است.»
ولید فارس، یکی از مشاوران دونالد ترامپ، خبر از آن داد که دولت آینده آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را با هماهنگی طرف‌های اروپایی مورد بازبینی قرار خواهد داد. به گفته ولید فارس توافق فعلی میان ایران و گروه ۱+۵ به معنای «فرستادن ١۵٠ میلیارد دلار به رژیم ایران بدون دریافت چیز چندانی در برابر آن و افزایش مداخلات ایران در چهار کشور دیگر منطقه» است که «برای دولت ترامپ قابل قبول نخواهد بود.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

۱. در طی انتخابات اخیر، مدام شنیده‌ایم که گفته می‌شود: پزشکیان نمی‌تواند کاری از پیش ببرد؛ مگر یک تدارکاتچی چقدر قدرت دارد؛ باید آن دیگری بخواهد وگرنه فرقی بین جلیلی و پزشکیان نیست. اظهار نظرهایی

ادامه »

اگر انتخابات و به ویژه انتخاب ریاست جمهوری در کشوری مانند ایران را یک فرآیندی ترسیم کنیم که می خواهد نمایش دمکراسی باشد ولی

ادامه »

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه

ادامه »