انتشار اولین گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم

آمریکا در اجرای برجام اخلال می‌کند

زیتون– کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در نخستین گزارش خود از اجرای توافق اتمی (برجام) از دولت روحانی خواست که مقابل «بدعهدی و پیمان‌شکنی» آمریکا «صریح، شفاف و به‌موقع» عمل کند و «گزارش اقدامات متناسب و متقابل» را به مجلس ارسال کند.
در این گزارش تاکید شده که ایالات متحده با اقداماتی از جمله «قرار دادن شرط و شروط برای ورود و تعامل بانک‌های بین‌المللی و سرمایه‌گذاران خارجی» با ایران «موجب سردرگمی و تردید» بانک‌های بین‌المللی شده است.
به گزارش فارس، این کمیسیون در گزارش خود آمریکا را متهم کرد که در عمل به تعهداتش در توافق اتمی «اخلال، تعلل و تأخیر ایجاد می‌کند.» 7bf2eef3-58a1-464f-8a5a-22c52ac9d09c_cx0_cy5_cw0_w987_r1_s_r1
اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، به دلیل «اشراف» سیستم مالی آمریکا بر سیستم مالی بین‌المللی، بانک‌های بزرگ جهانی هنوز به دلیل نگرانی از جرایم سنگین گذشته در همکاری با ایران احتیاط می‌کنند. این کمیسیون از وزارت امور خارجه خواسته است که در گزارش بعدی خود از اجرای توافق اتمی وین، چالش‌های پیش روی بانک‌های خارجی برای برقراری ارتباط با نظام بانکی ایران را «به دقت تشریح کند.»
جمهوری اسلامی ایران پیش از این بارها آمریکا را به «بدعهدی» در اجرای توافق اتمی وین، از جمله «اخلال» در همکاری بانک‌های خارجی با ایران متهم کرده‌اند. وزیر خارجه آمریکا و همتایان او از بریتانیا، آلمان، فرانسه به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز ۳۰ اردیبهشت‌ در بیانیه‌ای از بانک‌ها و بازرگانان خواسته بودند از فرصت‌های سرمایه‌گذاری قانونی در ایران چشم‌پوشی نکنند.
با این حال رییس بانک مرکزی ایران، ۲۴ مهر گفته بود که نمی‌توان شرایط فعلی را «به عنوان عادی‌سازی روابط بانکی تلقی کرد» و «شرایط موجود نسبت به انتظاراتی که قبل از برجام وجود داشت، رضایت‌بخش نیست.»
مقام‌های دولت آمریکا نیز در واکنش به انتقادهای ایران گفته‌اند که همه تعهدات خود را طبق برجام انجام داده‌اند و برخی از تحریم‌های فعلی مربوط به تحریم‌های اولیه و غیرمرتبط با توافق هسته‌ای است.
در همین حال کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، آمریکا را متهم کرد که تلاش دارد «برجام موجب تضعیف تحریم‌های اولیه آمریکا نشود.» در این گزارش همچنین اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در موضوعاتی به جز توافق اتمی وین از جمله تحریم‌های حقوق بشری از موارد «نقض عهد و پیمان‌شکنی‌های آمریکا» برشمرده شده است.
پیش از این وزارت خارجه ایران اعلام کرده‌ بود که تصویب تحریم‌های جدید در موضوعات دیگر به جز توافق اتمی وین، «نقض» این توافق محسوب نمی شود اما «نقض»شرطهای رهبر جمهوری اسلامی است.
این گزارش اعلام شده که مجلس دولت را «ملزم می‌کند» که براساس قانون مصوب مجلس درباره توافق اتمی وین، «صریح، شفاف و به‌موقع اقدام کند و به همراه گزارش‌های مرحله‌ای ۳ ماهه روند اجرای برجام، گزارش اقدامات متناسب و متقابل را» به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارسال کند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

انتشار اولین گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم

۱. در طی انتخابات اخیر، مدام شنیده‌ایم که گفته می‌شود: پزشکیان نمی‌تواند کاری از پیش ببرد؛ مگر یک تدارکاتچی چقدر قدرت دارد؛ باید آن دیگری بخواهد وگرنه فرقی بین جلیلی و پزشکیان نیست. اظهار نظرهایی

ادامه »

اگر انتخابات و به ویژه انتخاب ریاست جمهوری در کشوری مانند ایران را یک فرآیندی ترسیم کنیم که می خواهد نمایش دمکراسی باشد ولی

ادامه »

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه

ادامه »