اوباما خواستار خویشتنداری ترکیه و کردهای سوریه شد

زیتون- کاخ سفید روز جمعه ۳۰ بهمن اعلام کرد که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، خواستار خویشتنداری ترکیه و نیروهای یگان مدافع خلق در سوریه شده است. رادیو فردا بیانیه کاخ سفید را به این شرح منتشر کرد: در این تماسی تلفنی باراک اوباما تاکید کرد، نیروهای یگان مدافع خلق (نیروی اصلی کردهای سوریه) نباید از موقعیت پیش آمده سوء استفاده کرده و به تصرف مناطقی خارج از قلمرو خود در سوریه اقدام کنند و ترکیه نیز می‌بایست خوشتنداری متقابل نشان داده و گلوله باران مناطق شمال سوریه را متوقف کند.

F1D1ADBE-CC2C-4645-8D2A-332DA65D037D_w640_r1_s

روز چهارشنبه در یک حمله انتحاری به اتوبوس نظامیان در آنکارا پایتخت ترکیه، دست کم ۲۸ نفر کشته و ۶۰ نفر زخمی شدند. ترکیه یگان‌های مدافع خلق و حزب کارگران کردستان ترکیه، پ‌کاکا، را متهم کرده است که این حمله را انجام داده‌اند. این در حالی است که یک گروه کرد به نام «بازهای آزادی کردستان» روز جمعه مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

کاخ سفید می‌گوید، باراک اوباما در این گفت‌و‌گوی تلفنی ضمن محکوم کردن حمله «تروریستی» آنکارا، با قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرده است.

طبق این گزارش روسای جمهوری آمریکا و ترکیه بر حمایت از توافق مونیخ برای پایان دادن به خصومت‌ها در سوریه تاکید کردند. کاخ سفید می‌گوید، باراک اوباما و رجب طیب اردوغان بر ضرورت همکاری برای مقابله با تروریسم از جمله گروه پ کا کا تاکید کردند. در همین زمینه، ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بود که رییس جمهوری آمریکا در این گفت‌و‌گوی تلفنی از حق ترکیه در دفاع از خود تاکید کرده است.

به گزارش رویترز، ترکیه می‌گوید، گفت‌و‌گوی تلفنی رهبران دوکشور یک ساعت و ۲۵ دقیقه طول کشید و باراک اوباما نسبت به پیشروی کردهای سوریه در نزدیکی مرز ترکیه ابراز نگرانی کرده است. این در حالی است که پیشتر روز جمعه رجب طیب اردوغان با متهم کردن «یگان مدافع خلق» به دست داشتن در حمله مرگبار آنکار گفته بود که سلاح‌های آمریکایی علیه غیرنظامیان ترکیه استفاده می‌شود.

در واکنش به این اظهارات، مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته بود که آمریکا هیچ گونه سلاحی در اختیار یگان‌های مدافع خلق قرار نداده است.

رجب طیب اردوغان پیش از گفت‌و‌گوی تلفنی با باراک اوباما، از اینکه آمریکا گروه یگان مدافع خلق را یک گروه تروریستی اعلام نکرده ابراز تاسف کرده بود. طی هفته های اخیر نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه عملیاتی گسترده ای را علیه گروه های مخالف بشار اسد در اطراف حلب و شمال سوریه آغاز کرده اند و توانسته اند به نزدیک مرز با ترکیه برسند. همزمان با پیشروی نیروهای دولتی، شبه‌نظامیان کرد سوریه نیز در شمال آن کشور توانسته اند مناطق تازه ای را تصرف کنند. پیشروی های یگان مدافع خلق باعث افزایش نگرانی های آنکارا شده است. ترکیه طی روزهای اخیر مواضع کردهای سوریه را گلوله باران کرده است.

از سوی دیگر کردهای سوریه طی یکسال اخیر در نبردهای زمینی علیه گروه «حکومت اسلامی» موفقیت‌های چشم‌گیری به دست آورده و آن گروه را از بخشی از خاک سوریه عقب رانده‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

سرانجام انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد و نتیجه مشارکت اعلام شده از سوی جمهوری اسلامی عدد ۴۱ درصد مشارکت را نشان می‌دهد (البته شواهد فراوانی از ساختگی بودن این رقم نیز حکایت

ادامه »

اخیرا به اتفاق جمعی از نواندیشان دینی، بیانیه‌ای دربارۀ انتخابات پیش رو و چراییِ عدم شرکتِ در آن را منتشر کردیم؛ که معتقدیم «با

ادامه »

حالا درست در همان میدانی که مخوف‌ترین نیروهای‌شان را برای سرکوب مخالفان، به صف کرده بودند تا بتوانند به هر

ادامه »