محکومیت ۱۸ فعال مدنی به زندان و شلاق

زیتون- در طی حکمی که از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری تهران صادر شد، ۱۸ فعال مدنی هرکدام به ۹۱ روز زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.
حقوق بشر ایران در این باره نوشت: شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضائی کارکنان دولت تهران طی حکمی که ۲۷ بهمن ماه تنظیم شده است، ۱۸ فعال مدنی که روز شنبه ۳۰ آبان ماه در تجمعی اعتراضی در مقابل زندان اوین بازداشت شده بودند را هر کدام به ۹۱ روز زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

12715758_1700462436904676_2789793314190040645_n (1)
اسامی این محکومان عبارت است از: سیمین عیوض‌زاده (مادر امید علی‌شناس)، هاشم زینالی (پدر سعید زینالی)، رضا ملک (زندانی سیاسی سابق)، احسان خیبر، عبدالعظیم عروجی، محسن حاصلی، محسن شجاع، خدیجه (لیلا) می‌رغفاری، اعظم نجفی، پروین سلیمانی، شرمین یمنی، سارا ساعی، ارشیا رحمتی، مسعود حمیدی، علی بابایی، اسماعیل حسینی، فریده طوسی و زهرا مدرس‌زاده.
در ادامه این حکم، محکومیت شلاق ۱۶ نفر از محکومان برای مدت ۲ سال به حالت تعلیق درآمده و تنها حکم شلاق مسعود حمیدی و فریده طوسی را درحال حاضر قابل اجرا دانسته است.
محمد مقیمی، وکیل، در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «اینجانب بر این باور هستم که این بازداشت شدگان جرمی مرتکب نشده‌اند و اَعمال ایشان در راستای حق آزادی تجمعات صورت گرفته و برابر اصل ۲۷ قانون اساسی و ۲۰ ماده اعلامیه جهانی حقوق بشر و ۲۱ ماده میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب مجمع عمومی سازمان ملل که ایران نیز آن را تصویب کرده است، آزادی تجمعات به عنوان یک حق به رسمیت شناخته شده است.»
وی در ادامه بیان داشت: «با وجود اینکه فقط دو نفر از مته‌مان به نام‌های بانو سارا ساعی و آقای هاشم زینالی (پدر سعید زینالی) موکلان من بودند، اما اینجانب دفاع را به گونه‌ای تنظیم نمودم که از همه مته‌مان دفاع گردد. از آنجایی که اصل بر محاکمه علنی است و دادرسی سری خلاف اصل است و افکار عمومی به عنوان یکی از ضمانتهای اجرای حقوق بشر باید در جریان دادگاه‌ها قرار گیرد و بر کار آن‌ها نظارت کند و وانگهی اگر جرم سیاسی تعریف شده بود، مته‌مان این دادگاه نیز بایستی جزء مته‌مان سیاسی به شمار می‌آمدند و از مزایای آن از جمله محاکمه علنی در حضور هئیت منصفه برخوردار می‌گردیدند. بنابراین در اینجا افکار عمومی می‌تواند، بهترین هئیت منصفه باشد و در جریان موضوع قرار گیرد.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »