گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران خواستار شد

زندانی های دوتابعیتی را آزاد کنید

زیتون- احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، رو زجمعه خواستار «آزادی فوری سه ایرانی دارای تابعیت دوگانه» به دلیل نگرانی از وضعیت سلامتی آن‌ها شد. 11843
به گفته احمد شهید محکوم کردن افراد بر اساس اتهام‌هایی که از متهمان و وکلای مدافع آنها «مخفی» نگه داشته شده است، «مسخره کردن عدالت» است. شهید با اشاره به مورد نازنین زاغری افزود که وضعیت سلامتی او از زمان بازداشتش «رو به وخامت» گذاشته است. گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران همچنین به زندانی شدن دو ایرانی کهنسال از سوی جمهوری اسلامی اعتراض کرده و گفت که آنها به مراقبت‌های درمانی نیاز دارند و باید آزاد شوند.
نازنین زاغری اردیبهشت ماه همراه با بازداشت، در مردادماه از سوی قاضی صلواتی محاکمه و به تحمل پنج سال زندان محکوم شد. باقر نمازی ۸۰ ساله که تابعیت آمریکایی نیز دارد از بهمن‌ماه پارسال به اتهام‌های نامشخص در بازداشت به سر می‌برد و به وکیل دسترسی ندارد. کمال فروغی ۷۷ ساله که همزمان تابعیت بریتانیایی دارد نیز اردیبهشت سال ۱۳۹۰ بازداشت و به اتهام جاسوسی و در اختیار داشتن نوشیدنی‌های الکلی به هشت سال زندان محکوم شده است.
عفو بین‌الملل روز ۲۳ شهریورماه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت سلامت کمال فروغی هشدار داد و گفت که وی باید فورا جراحی شود.
احمد شهید در بیانیه خود از آزادی هما هودفر، استاد ایرانی- کانادایی که خرداد امسال بازداشت شده بود استقبال کرد. خانم هودفر یک هفته پس از مذاکرات ایران و کانادا برای از سرگیری روابط‌شان که در سال ۲۰۱۲ قطع شده بود، از زندان آزاد شد.
در این بیانیه احمد شهید، اشاره ای به دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران نشده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران خواستار شد

دستاوردهای انتخابات چهاردمین دوره ریاست جمهوری برای من اگر با اهمیت تر از انتخابات دوم خرداد نباشد، کمتر نیست! چه بسا تأمل برانگیزتر است و چه بسا بار دیگر قابلیت ایجاد یک گفتمان سیاسی را

ادامه »

این‌که آقای روحانی و دولت هشت ساله‌اش موفق عمل کرده یا نه و این که چه اندازه کامیاب بوده است، خارج از موضوع این

ادامه »

تصویری از پشتِ پرده در دست نیست. کسی خبری نزدیک از حال‌واحوال او در رخ‌دادهای مختلف سیاسی نداده و نمی‌دهد.

ادامه »