زیتون- سنای آمریکا با رای ۹۷ به ۱ علیه وتوی باراک اوباما در مصوبه شکایت خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان سعودی رای داد.  476988_747
در آمریکا رییس جمهوری می‌تواند مصوبات سنا را وتو کند، اما اگر دو سوم اعضای مجلس نمایندگان تصمیم مشابهی بگیرند، وتوی رییس جمهوری بی‌اثر می‌شود.
کنگره آمریکا روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ می‌توانند علیه حکومت عربستان سعودی اقامه دعوا کنند.
دولت آمریکا نگران آن است که این مصوبه روی روابط آمریکا و عربستان سعودی تاثیر منفی بگذارد. رییس جمهوری و وزیر دفاع آمریکا هشدار داده بودند که پس از قانونی شدن این مصوبه اصل مصونیت دولت‌‎ها نقض می شود. همچنین از نظر دولت آمریکا این مصوبه خطری برای عملیات برون مرزی این کشور خواهد داشت.
۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربایی که حملات به برج‌های تجارت جهانی را انجام دادند شهروند سعودی بودند. یک گزارش کنگره، که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده، می‌گوید هواپیمارباها در زمان حضور در آمریکا ظاهرا با افرادی در ارتباط بودند که با حکومت عربستان رابطه داشتند. دولت عربستان نقش داشتن در حملات ۱۱ سپتامبر را رد می‌کند.

بازگشت به صفحه اول