توصیه مدیر ایرباس به بانک‌ها

از سرمایه‌گذاری در ایران نترسید

زیتون- یکی از مدیران کمپانی هواپیماسازی ایرباس روز سه‌شنبه، ۲۷ بهمن‌ماه، در کنفرانسی با تاکید بر «تمایل» دولت‌ها بر ازسرگیری تجارت با تهران، از بانک‌های اروپایی خواست تا بر ترس و نگرانی خود از سرمایه‌گذاری در ایران غلبه کنند.

اظهار نظر این مدیر ارشد کمپانی ایرباس بار دیگر ترس و واهمه‌ای را تایید می‌کند که تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی و جریمه ناشی از آنها در دل بانک‌ها و موسسات مالی اروپا انداخته است. اظهار نظر نایجل تیلر، از معاونان ارشد ایرباس، که خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه، ۲۸ بهمن‌ماه ان را  گزارش کرده است همچنین بیانگر دشواری‌هایی است که کمپانی‌ها و شرکت‌های اروپایی هم‌اکنون برای بازگشت به ایران و سرمایه‌گذاری دارند.

رادیوفردا در این باره نوشت:بانک‌های بزرگ اروپایی به‌ویژه در فرانسه و آلمان در سال‌های گذشته به خاطر ارتباطات بانکی خود با ایران میلیون‌ها و گاه میلیاردها دلار جریمه به ایالات متحده پرداخت کرده‌اند. از جمله بانک فرانسوی ب‌ان‌پ پاریبا که تیرماه سال گذشته، به خاطر معاملات خود با کشورهای ایران و کوبا و سودان نزدیک به ۹ میلیارد دلار به آمریکا جریمه پرداخت. پیشتر هم خبرگزاری فرانسه به نقل از چند مقام مالی و بانکی اروپایی گفته بود که، با وجود لغو تحریم‌های اتمی، وضعیت روابط بانک‌های اروپایی و ایران هم‌چنان مبهم است و آنها محتاط و در انتظار روشن شدن اوضاع هستند.

برخی از سیاستمداران اروپایی نیز در میان کسانی هستند که از مقام‌های آمریکایی خواسته‌اند در مورد خطرپذیری، نحوه و حوزه دادوستد مالی توضیحاتی ارائه کنند.

در همین زمینه یک منبع بانکی در فرانسه هم روز ۱۳ بهمن‌ماه گذشته به خبرگزاری فرانسه گفته بود که درک واحدی از شرایط موجود میان فرانسه و آمریکا وجود ندارد: «ما در شرایط این‌چنینی نباید دست به ابتکار عمل بزنیم».

همین کار کمپانی‌هایی چون ایرباس را که پیش از همه و بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها با ایران وارد معامله شد و قرارداد فروش ۱۱۸ جت مسافری را به ارزش ۲۷ میلیارد دلار بست دشوار می‌کند.

نایجل تیلر، معاون مدیرکل ایرباس، روز سه‌شنبه در کنفرانسی در وزارت بازرگانی فرانسه با تاکید بر تمایل دولت‌های اروپایی بر ازسرگیری تجارت با ایران خطاب به بانک‌ها گفت که «نترسید!»

با این حال، آن طور که خبرگزاری رویترز می‌گوید، در همین کنفرانس مدیر فدراسیون بانک‌های فرانسه به تشویق و ترغیب آقای تیلر پاسخ داده و اشاره کرده است که چارچوب حقوقی و قانونی تحریم‌ها در آمریکا هم‌چنان «مبهم و غیرقطعی» است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »