دولت سوریه با ارسال کمک برای هفت منطقه محاصره شده موافقت کرد

زیتون- دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور انساندوستانه روز سه شنبه ۲۷ بهمن ماه اعلام کرده است که دولت سوریه با ارسال کمک‌های انسانی به هفت منطقه تحت محاصره از جمله معضمیه الشام در نزدیکی دمشق موافقت کرده است.

524698_775

به گزارش رویترز، استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه، روز سه شنبه با ولید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه در دمشق دیدار کرده و توانسته است که توافق دمشق برای ارسال کمک‌های انسانی به مناطق محاصره شده جلب کند.

در همین رابطه «رادیو فردا» خبر داد: استفان دی میستورا گفته است فردا سازمان ملل پایبندی حکومت سوریه به وعده‌اش در این زمینه را خواهد آزمود. وی پس از این دیدار به خبرنگاران گفت، مذاکراتش با وزیر امور خارجه سوریه به طور ویژه بر ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق محاصره شده بدون هیچ گونه مانعی تمرکز داشت. فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه می‌گوید، در خصوص دسترسی و ارسال کمک‌های انساندوستانه به همه مناطق محاصره شده در سراسر سوریه با همه طرف‌های درگیر در جنگ داخلی پنج ساله سوریه مذاکره کرده است. استفان دی میستورا همچنین گفت:« واضح است که این وظیفه دولت سوریه است که دسترسی به شهروندان سوری را در سراسر کشور فراهم کند و اجازه دهد که سازمان ملل کمک‌های انسانی به آنها برسد.»

در بیانیه فرستاده ویژه سازمان ملل درامور سوریه آمده است: «فردا ما این را خواهیم آزمود.»

در همین زمینه، وانسا هیوگوین، سخنگوی دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور انساندوستانه به رویترز گفته است:« به ما اطلاع داده شده که دولت سوریه اجازه دسترسی به هفت منطقه محاصره شده را صادر کرده است.» وی اضافه کرده است:« از هم اکنون نهادهای کمک‌ها رسانی در حال تدارک کاروان‌های کمک هستند و در روز‌های آینده این کمک‌ها ارسال می‌شود.» فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد نیز گفت:« این هفت منطقه عبارتند از دیرالزور، والفوعه وکفریا در استان ادلب، مضایا، الزبدانی، کفر بطنا، معضمیه الشام.»

سخنگوی سازمان ملل نیز از انجام تدارکات لازم توسط نهاد‌ها کمک رسانی برای ارسال هرچه سریع‌تر کمک‌های دارویی و غذایی به مناطق محاصره شده سوریه خبر داده است. هفده کشور عضو گروه حمایت بین‌المللی از سوریه جمعه گذشته در مونیخ بر سر طرحی برای برقراری آتش بس و ارسال کمک‌های انساندوستانه به شهر‌ها و مناطق تحت محاصره در سوریه به توافق دست یافتند. این در حالی است که به رغم توافق بر سر برقراری آتش بس و ارسال کمک‌های انساندوستانه به مناطق تحت محاصره، طی روزهای اخیر نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه، در اطراف حلب علیه گروه مخالف حکومت بشار اسد دست به عملیات زده‌اند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »