دوثانیه از صدای آیت الله منتظری

م.ع

توضیح: این مطلب «صرفاً» بیانگر دیدگاه «خوانندگان زیتون» است. مطالب این ستون غالباً بدون اصلاح و ویرایش منتشر می‌شوند. شما هم می‌توانید مطالب خود را به  زیتون ارسال کنید. تماس با ما

گفته می شود فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی باعث تأثیر صدچندان سخنان فایل صوتی جدید آیت الله منتظری نه تنها میان توده مردم شده بلکه بسیاری از سران نظام از راست و چپ را به تکاپو انداخته است.

هرچند به لطف نامه علی مطهری، یکی از اعضای هیأت مرگ به سخن آمده و دفاعی نه چندان متقن از خود و همدستانش نموده است باقی اعضای این هیأت جنجالی، سکوت را بر اظهارنظر ترجیح داده اند که این سکوت نوعی عکس العمل اجباری از جانب برخی از آنان است؛ و اینکه قضیه این سکوت چیست در سطور آتی به آن می پردازیم.

سخن تأثیر فناوریهای ارتباطی و ناتوانی حکومت در اجرای سانسور مدرن بواسطه فراوانی سایتها، کانالها و صفحات مختلف و دسترسی آسان به آنها توسط یک گوشی هوشمند ساده که در جیب قریب به اتفاق همه مردم است، سخنی بجا و صحیح است؛ اما در پس هر عملی نیتی نهفته است که باید به سرچشمه آن رجوع شود.

به لطف اختلافات داخلی بسیار جناحهای موجود در حاکمیت ( بهتر است به جای اختلاف از واژه های جنگ قدرت و جنگ ثروت و دسترسی به تمامی منابع مادی و انسانی استفاده شود) هرازگاهی پرونده ها و مسایل ریز و درشتی از حالت طبقه بندی نانوشته حاکمیت خارج شده و در دسترس افراد خارج از دایره خودمانی حاکمیت شامل بیش از نود و اندی درصد از مردم قرار می گیرد.

موضوع این مسایل هرچه که باشد برای افشاکنندگان آن ، تفاوتی نمی کند چراکه نیت آنها صرف افشای اطلاعات درون خودی برای رسیدن به مقاصدی خاص است نه افشای موضوعات افشا شده. نمونه تک و پاتکهای جدید جناحهای مختلف را می توان در افشای حقوق های نجومی از جانب اصول گرایان پر قدرت و افشای واگذاریهای نجومی شهرداری تهران از سوی اصلاح طلبان کم قدرت مشاهده نمود. در اینگونه افشا گریها، میزان و نوع اختلاس، دزدی یا هرچه اسمش را بگذارند چندان مهم نیست چراکه فقط یک ایرانی می داند اینگونه موارد اخیرا افشا شده، در طول حیات جمهوری اسلامی امری بسیار روتین و معمولی بوده و همیشه چنین اختلاسها و دزدیها و واگذاریها اتفاق افتاده و خواهد افتاد و اگر عکس این، اتفاق بیافتد جای تعجب و بررسی دارد؛ و تک و پاتک اخیر اصولگرایان و اصلاح طلبان نه به قصد جلوگیری از فساد و بی قانونی بلکه آغاز جنگ رودررو برای انتخابات سال آینده است.

منظور از این مقدمه طولانی یک گمانه زنی در مورد نیت اصلی انتشار سخنان آیت الله منتظری می باشد؛ سخنانی که نسخه نوشتاری آن از قبل در دسترس بوده است.

هرچند نمی توان منکر انگیزه های صادقانه و آگاهی دهنده بیت آیت الله منتظری و تقدیر بی پایان از زنده نمودن جنایتهای سال ۶۷ شد اما می توان در جانب این انگیزه ها دلایل دیگری را نیز مد نظر قرار داد:

در این فایل صوتی بطور صریح از چهار نفر بعنوان جنایتکار نام برده می شود و نکته اصلی این نیمساعت فایل صوتی، در همین چند ثانیه نام بردن نهفته است؛ دو نفر از این چهار فرد نام برده شده برای عموم مردم شناخته تر بوده و بدلیل قرارگرفتن در پستهایی که مستلزم تعامل با رسانه ها می باشد، نیازی به جستجو جهت یافتن این دو فرد و حتی مشاهده وجنات ایشان نمی باشد. این دو نفر وزیر دادگستری فعلی مصطفی پور محمدی و سید ابراهیم رییسی کلیددار سلطنت خراسان هستند. تاریخ انقضای سیاسی پورمحمدی از زمانیکه به صندلی وزارت دادگستری تکیه داد کلید خورد و آینده سیاسی چندان مهمی برای وی متصور نیست که افرادی درپی حاشیه سازی برای وی باشند اما در مورد شاه جدید خراسان، جناب آیت الله سید ابراهیم رییسی اوضاع کمی متفاوت جلوه می کند.

سیدی آرام و به دور از حواشی سیاسی و اقتصادی که با وجود سابقه بسیار طولانی در قوه قضائیه، مستقیما وارد جریانات سیاسی جناحهای مختلف نشده و در واقع سعی در فراجناحی نشان دادن وی شده است؛ سیدی که کلید آستان قدس و منابع کلان مالی آن به دست وی سپرده شد تا اذهان مردم وی را بعنوان کلید دار امام هشتم ببیند، سیدی آرام که خدمتگزار نهمین ولی امر مسلمین جهان است؛ سیدی که پس از تکیه بر تخت آستان قدس رضوی، سفرهای مکرری به قم نموده و با مراجع مختلف دیدار می کند؛ سیدی که فرماندهان عالی رتبه سپاه با وجود مشغله های بسیار به محضر ایشان رفته و چهارزانو نشسته به نصایح ایشان گوش فرا می دهند؛ سیدی که بنا به شنیده ها ، اقشار و گروههای مختلف در انتظار مشرف شدن به بارگاه وی هستند؛ سیدی که عکس وی همراه عکس دو سید دیگر یعنی رهبر فعلی و سابق جمهوری اسلامی در یک قاب قرار گرفته و در مراسمات مختلف بر دستها خودنمایی می کند؛ سیدی که بیشتر تحلیل گران وی را یکی از آن سه نفری می دانند که طبق سخنان هاشمی رفسنجانی برای رهبری جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده اند.

آری به نظر نگارنده این سطور، سرچشمه انتشار فایل صوتی آیت الله منتظری همان چند ثانیه اسم بردن افراد و بخصوص یکی دو ثانیه اسم بردن از جناب رییسی است تا منتشرکنندگان پشت پرده این صدا، برای سید بی حاشیه چنان حاشیه ای تدارک ببینند که بتوان احتمال کاندیداتوری وی برای رهبری آینده جمهوری اسلامی را تا حدی منتفی دانست و سکوت فعلی ابراهیم رییسی بسیار بسیار عاقلانه تر از نظر دادن و توضیح درباره جنایت تابستان ۶۷ بوده و از باز شدن حاشیه ها و تحلیلهای بیشتر جلوگیری می کند.

تحلیل ها درباره سخنان زنده شده آیت الله منتظری همچنان در میان عوام و خواص، خودی و غیرخودی، قم وتهران ادامه خواهد داشت و همانگونه که در ابتدا گفتیم، این احتمال هم یک گمانه زنی است وبس.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

مقدمه من در ماهیّت استبدادی جمهوری اسلامی پس از ادخال ولایت فقیه توسط مجلس خبرگان اول — حتی ولایت فقیه غیر مطلقه— هیچ حرفی ندارم. ایران مثل یک بیماری است که سرطان خون یا ویروس

ادامه »

پس از مرگ مشکوک رییسی در سقوط بالگرد، بار دیگر بازی تحریم/مشارکت در بین بخشی از نخبگان البته با طنینی متفاوتر از نمونه های

ادامه »

انتشار یادداشتی از سوی استاد محمد مجتهد شبستری مرا بر آن داشت تا به دلیل علاقه به ایشان و حساسیت

ادامه »