فروشنده رکورد فروش در ایران را شکست

زیتون – فیلم سینمایی «فروشنده»، آخرین ساخته اصغر فرهادی، در دو روز نخست اکران خود در تهران،‌ بیش از ۶۰۰ میلیون تومان فروش داشته و پیش‌‌بینی می‌شود که با توجه به فروش بلیت‌ها در روز جمعه، میزان فروش این فیلم به مرز یک میلیارد تومان نزدیک شود. image_800_532
هفتمین ساخته اصغر فرهادی از روز چهارشنبه هفته گذشته اکران شد. اکرانی که البته بدون حاشیه هم نبود. پیش از این اعلام شده بود که این فیلم برای اکران، نیازمند حذف برخی صحنه‌هاست.
اصغر فرهادی که در روز نخست اکران در برخی سینماهای محل نمایش فیلم حاضر شده بود، در پیامی پیرامون استقبال مردم از فروشنده گفته بود: «قدر این محبتی را که به فیلم‌هایم دارید، می‌دانم و برایم بزرگ‌ترین سرمایه و خوشبختی در زندگی است. خیلی خوشحالم که در این نمایش توانستم بخش‌هایی از فیلم را در کنار شما ببینم. احتمالا بعد از دیدن فروشنده دوست ندارید زیاد صحبت بشنوید و دوست دارید تنها باشید و فکر کنید؛ اما فقط این نکته را تاکید می‌کنم که قدر محبت‌های شما را به فیلم‌هایم می‌دانم.»
فروشنده از نامزدهای نخل طلا جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ بود و در این جشنواره جایزه بهترین فیلم‌نامه (برای اصغر فرهادی) و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) را کسب کرد. فروشنده همچنین جایزه بهترین فیلم جشنواره مونیخ و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره آمستردام را به خود اختصاص داد.
اکران این فیلم البته با اعتراض گروه‌هایی از اصول‌گرایان مواجه شد. آن‌ها معتقدند که با توجه به مضمون و داستان این فیلم، نباید اجازه اکران آن در داخل ایران صادر می‌شد. برای نمونه سایت رجانیوز، نزدیک به جبهه پایداری، نوشت که این فیلم «با تغافل مسئولان امر در حال القای پیام های ویران کننده‌ای به جامعه ایرانی است» و «به لحاظ فرم یکی از ضعیف‌ترین آثار فرهادی و به لحاظ مضمون کثیف‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.»
پیش از آغاز اکران فروشنده، نصرالله پژمان‌فر، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، به نقل از یک «عضو شورای پروانه نمایش» گفته بود که این شورا اصلاحاتی را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده و اعلام کرده است «اگر اصلاحات انجام نشود فیلم قابل نمایش نیست.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در ارتباط با رخداد خونین و فاجعه‌بار جاری در سرزمین فلسطین و غزه، برخی افراد از سر جهل و غفلت و یا با انگیزه‌های خاص سیاسی و در واقع عملا به سود اسرائیل، گاه سخنانی

ادامه »

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از رسانه ها سخنانی بسیارشنیدنی

ادامه »

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع

ادامه »