اردوغان: عملیاتی را علیه داعش و کُردها در شمال سوریه آغاز کردیم

تانک ها و نیروهای ترکیه وارد سوریه شدند

زیتون-رئیس‌جمهور ترکیه از آغاز عملیات نظامی این کشور علیه داعش و نیروهای اتحاد دموکراتیک کُرد در شمال سوریه خبر داد.

تسنیم به نقل از روسیا‌‌الیوم نوشته است که ، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه  طی سخنانی در آنکارا گفت: ساعت ۴ بامداد امروز عملیاتی نظامی در شمال سوریه به‌منظور از بین بردن خطرهای ناشی از داعش و شبه‌نظامیان کُرد آغاز کردیم.

وی افزود: دولت ترکیه قصد دارد از حملات به خاک خود از مناطق مرزی جلوگیری کند و به‌محض رفع شدن خطر، عملیات را پایان دهیم.

اردوغان در ادامه گفت: آماده انجام اقدامات مشترک با ائتلاف بین‌المللی و روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم هستیم.

پیش از این یک منبع رسمی در ارتش ترکیه به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که تانک‌های ارتش این کشور برای مقابله با داعش وارد خاک سوریه شده‌اند.

این خبر درحالی منتشر شده که شبکه سی‌ان‌ان ترک امروز چهارشنبه به‌نقل از مقام‌های ارتش ترکیه اعلام کرد: تانک‌های ترکیه با اجرای عملیات تهاجمی گسترده‌ای در شهر جرابلس سوریه، مواضع تروریست‌های داعش را منهدم کردند.

این گزارش افزود: تانک‌های ترکیه با شلیک بیش از ۲۰۰ گلوله حدود ۷۰ هدف گروه تروریستی داعش را نابود کردند. در عین حال، جنگنده‌های اف۱۶ نیروی هوایی ترکیه نیز ۱۱ هدف گروه تروریستی داعش را در این منطقه بمباران کرده‌اند.

بی بی سی فارسی نیز گزارش داده است که نیروهای ویژه ترکیه بامداد امروز، چهارشنبه ۲۴ اوت، در عملیات بیرون راندن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از شهر جرابلس از مرز گذشته و وارد خاک سوریه شده‌اند. البته نیروهای ویژه هنوز عملیات زمینی را آغاز نکرده‌اند.

همزمان با ورود نیروهای ویژه به سوریه، توپخانه و نیروی هوایی ترکیه هم مواضع داعش در شهر جرابلس را هدف گرفته‌اند. تانک‌های ارتش ترکیه به مناطق مرزی منتقل شده و اهدافی را در خاک سوریه گلوله‌باران کرده‌ان

ورود نیروهای ترک به شهر جرابلس

 

وزارت خارجه سوریه عملیات ترکیه در شهر مرزی جرابلس را محکوم کرده و آن را نقض حق حاکمیت ملی خود دانسته است. سوریه گفته است هر عملیات ضدتروریستی درون مرزهایش باید با هماهنگی دمشق انجام شود.

سوریه ترکیه را متهم کرده است که می‌خواهد “گروه‌های تروریستی دیگر را جایگزین داعش کند”.

تصاویری که از جرابلس منتشر شده نشان می‌دهد که از نقاط مختلف شهر دود برخاسته است. ترکیه می‌گوید این عملیات با هماهنگی با ائتلاف علیه داعش (به رهبری آمریکا) انجام می‌شود. وبسایت تلویزیون دولتی ترکیه هم نوشته است که اطلاعات مرتبط با عملیات در جرابلس به روسیه نیز ارائه شده است.

به دنبال حمله‌ای انتحاری به یک مراسم عروسی در شهر کردنشین غاز عینتاب، ترکیه می‌گوید که می‌خواهد نیروهای داعش را از مرزهایش دور کند.

ارتش ترکیه از روز دوشنبه حمله به مواضع داعش را آغاز کرده است. روز سه‌شنبه داعش حملات ترکیه را با شلیک چند خمپاره پاسخ داد.

ترکیه همزمان با حمله به نیروهای داعش، مواضع یگان‌های مدافع خلق، متشکل از نیروهای کرد را هم هدف قرار داده است.

تانک‌های ترکیه در مرز مستقر شده و بنا به برخی گزارش‌ها شماری از آنها وارد خاک سوریه شده‌اند

به گزارش رویترز مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه از نیروهای کرد خواسته است که به شرق فرات بازگردند. او گفته در غیر این صورت نیروهای ترکیه “هر کاری لازم باشد” انجام خواهند داد.

صالح مسلم، دبیر حزب اتحاد دموکراتیک (نیروی سیاسی کردهای سوریه) گفته است: “ترکیه وارد باتلاق سوریه شده. مانند داعش شکست خواهد خورد.”

وزیر کشور ترکیه گفته است دولت این کشور “نمی‌تواند بنشیند و نگاه کند” و مداخله این کشور قانونی است. او نگفته که عملیات ترکیه چه زمانی پایان می‌گیرد.

خبرگزاری دولتی آناتولی می‌گوید هدف عملیات ترکیه در سوریه پاکسازی “سازمان‌های تروریستی” و همچنین حفظ تمامیت ارضی سوریه است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

اردوغان: عملیاتی را علیه داعش و کُردها در شمال سوریه آغاز کردیم

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲ می‌نویسد: “سال‌هاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی،

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که از دل بحران‌های فراوان

ادامه »

انسان ها را از منظر نسبت آنها با دردها و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عموماً به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد: ۱.

ادامه »