بعید می‌دانم آتش‌سوزی‌ تاسیسات نفتی عمدی باشد

گفتگو با عضو کمیسیون انرژی مجلس دهم؛

زیتون-فیروزه رمضان‌زاده: هنوز چند ساعت از مهار آتش سوزی در تاسیسات انتقال گاز گناوه نگذشته بود که وقوع آتش سوزی دیگری در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر، خبرساز شد.
اگرچه این آتش سوزی نیز با حضور تمامی نیروهای حاضر در عملیات اطفای حریق مهار شد اما وقوع چندین حادثه در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایران طی هفته‌های اخیر به ویژه در پتروشیمی بوعلی در ماهشهر و پتروشیمی بیستون کرمانشاه خسارت های شدیدی به این مراکز وارد کرده است.
علی گل مرادی، نماینده اصلاح طلب از حوزه انتخابیه بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان، بندر امام خمینی و عضو کمیسیون انرژی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفتگو با زیتون موضوع عمدی بودن حادثه آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا را رد می‌کند.
او از برگزاری جلسه ویژه‌ای در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با حضور بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم برای بررسی حوادث اخیر در تاسیسات نفت و گاز جنوب ایران به منظور کنترل و پیشگیری از وقوع حوادث مشابه در آینده خبر داده است.
مشروح کامل گفتگوی زیتون با علی گل مرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه آمده است
آقای گل مرادی٬ برخی منابع از احتمال خرابکاری و عمدی بودن حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی ماهشهر و حوادث اخیر دیگر خبر داده‌اند. به نظر شما این فرضیه تا چه اندازه می تواند درست باشد؟
در حال حاضر نمی توانیم نظری ارائه کنیم، معمولا در آتش سوزی‌ها به این شکل است که ایمنی یک مرحله قبل از حریق است، یعنی یک فاز خطر، یک فاز مقابله با حریق و فاز بعدی هم بعد از حریق. بعد از حریق در واقع بحث علت یابی حریق مطرح است، یعنی باید در یک زمان قابل قبول با بررسی شواهد ، شرایط و ظرفیت محل وقوع حادثه ما به نتیجه برسیم که علت حریق چه بوده؟ آیا عمدی بوده است یا خیر؟ در این اتفاقی که رخ داده تا الان با توجه به این که نیاز به زمان دارد، شاید یکی دو روز طول بکشد و بعد هم باید امکانات علت یابی و بررسی در اختیار باشد. به هرحال تا کنون مشخص نشده که واقعا علت چیست. اما در کل این نکته را خدمت شما عرض کنم که با توجه به شناختی که من از منطقه دارم و از طرفی فرهنگ اینجا، فرهنگ کاری و شرایطی که حاکم است بعید می دانم که عمدی در کار بوده باشد ولی از جهت دیگر به هر حال آن منطقه، کانون حوادث و خطرات به شمار می رود، موضوع صنایع پتروشیمی همراه با فعالیت های صنعتی و از طرفی شرایط اقلیمی آنجا هم مزید برعلت می‌شود، گرما و درجه حرارت بالای هوا در منطقه، خستگی زیاد کارکنان و عواملی که در پیشگیری باید بیشتر مراقبت کنند و همچنین نوع فعالیت این تاسیسات هم به هر حال به خودی خود، خطرساز هستند. بنابراین بعید می دانم که قصد و غرضی در کار بوده باشد، ولی باید منتظر باشیم تا حادثه به صورت همه جانبه بررسی شود و نتیجه کارشناسی ارائه شود.

در حادثه بوعلی سینا ما هیچ کشته‌ای نداشتیم. مصدومان در این آتش سوزی یکی دو نفر از آتش نشان‌‌ها بودند که دچار گرمازدگی شدند. این موضوع خیلی حاد و جدی نبود

پاسخ وزارت نفت در مورد حادثه اخیر در بندر ماهشهر و دیگر حوادث اخیر چه بوده است؟ برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه دیگر در صنایع نفت و گاز قرار است چه اقدامات پیشگیرانه ای صورت گیرد؟
ببینید در اتفاقی که در پتروشیمی بوعلی سینا شکل گرفت مجلس با حساسیت خاصی موضوع را دنبال کرد. کمیسیون انرژی مجلس با جلسات مستمر و پیگیری‌های جدی در واقع، تشکیلات وزارت نفت را متوجه این موضوع کردند که باید در بحث ایمنی صنایع، بیشتر دقت کنند. به موضوع ساختار سازمانی و اداری این مناطق بیشتر توجه کنند. در بحث مدیریت این صنایع هم حتما توجه کنند، حتی این پیگیری‌ها و حساسیت هایی بالایی که کمیسیون انرژی ایجاد کرد منتج به این نتیجه شد که وزیر محترم نفت یک دستورالعملی صادر کردند برای رفتار مدیریتی در این صنایع و حتی به مدیرانی که مقیم این مناطق نیستند متذکر شدند که باید درابتدا مقیم منطقه و در کنار کار و کارکنان باشند. البته ما هم در کمیسیون انرژی همچنان باز هم پیگیر این موضوع هستیم و موضوع را رها نکرده ایم.
روز سه شنبه همین هفته مجلس و کمیسیون انرژی میزبان آقای وزیر هستند در ارتباط با همین موضوع‌ها و حساسیت‌ها بحث خواهیم کرد و در آن جلسه ان شاءالله به نتایجی دست یابیم که این گونه حوادث کنترل شود. به هر حال این گونه حوادث و اتفاقات خوشایند صنعت نفت و پتروشیمی ما نیست. ما می‌توانیم با برنامه‌ریزی‌های بهتر و حساسیت‌های بیشتر از وقوع این حوادث پیشگیری و از این ضرر و زیان هایی که به پیکره صنعت نفت و پتروشیمی وارد می شود جلوگیری کنیم. این اتفاقات آثار منفی بر روی کارکنان و بهره وری خواهد داشت که باید مورد توجه عزیزان ما در وزارت نفت باشد
آیا گزارشی از تلفات جانی یا برآوردی از خسارات مالی آتش‌سوزی در پتروشیمی بوعلی سینای بندرماهشهر منتشر شده است؟
ببینید در حادثه بوعلی سینا ما هیچ کشته‌ای نداشتیم. مصدومان در این آتش سوزی یکی دو نفر از آتش نشان‌‌ها بودند که دچار گرمازدگی شدند. این موضوع خیلی حاد و جدی نبود، ولی قبل از این حادثه حادثه دیگری داشتیم که البته آتش سوزی نبود. سه چهار روز گذشته در آن منطقه اتفاقی افتاد و سه چهار نفر مصدوم شدند که یکی از این افراد جراحات بیشتر ی داشت ولی آسیب چند نفر دیگر خیلی سطحی بود.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در ارتباط با رخداد خونین و فاجعه‌بار جاری در سرزمین فلسطین و غزه، برخی افراد از سر جهل و غفلت و یا با انگیزه‌های خاص سیاسی و در واقع عملا به سود اسرائیل، گاه سخنانی

ادامه »

پرده اول: در اوایل نوامبر زمانی که تنها یک ماه از آغاز یورش حماس به اسرائیل گذشته بود، برخی از رسانه ها سخنانی بسیارشنیدنی

ادامه »

۱– چیزی کمتر از دو هفته پس از کشتار صبرا و شتیلا به فرماندهی و هدایت آریل شارون وزیر دفاع

ادامه »