توقف اعلام آمار طلاق از سوی ثبت احوال

زیتون- همزمان با افزایش نرخ طلاق در ایران٬ مدیرکل اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال اعلام کرد این سازمان از این پس آمار طلاق در کشور را اعلام نخواهد کرد.
علی‌اکبر محزون گفته که «آمار طلاق به اندازه کافی بیان شده است و ارائه آمارِ صرف دردی را دوا نمی‌کند.»
وی افزوده این تصمیم از آن رو اتخاذ شده که «تکرار مکررات، اعلام مکرر افزایش آمار طلاق، ممکن است آسیب به وجود آورد و ما از آن پرهیز می‌کنیم.» images
آن‌طور که محزون اعلام کرده٬ «هر وقت کارهای عملی در زمینه کاهش طلاق انجام شود٬ ما اثربخشی برنامه‌ها را به اطلاع می‌رسانیم.»
وی اعلام آمار طلاق در ایران تا زمان فعلی را نیز با هدف «اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها درباره اتفاقات در سطح کلان» کشور عنوان کرده و افزوده «علاوه بر آن، این افراد متوجه می‌شوند که تصمیم‌های فردی آنان چه تاثیری می‌تواند بر وضعیت کشور بگذارد.»
مدیرکل اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال همچنین به خبرگزاری ایسنا گفته که در چهار ماه سال جاری٬ ۲۳۴ هزار و ۹۸۰ مورد واقعه ازدواج ثبت شده است.
به گفته وی٬ مقایسه این آمار در مدت مشابه در سال گذشته که ۲۴۰ هزار و ۳۲۹ مورد ازدواج بوده نیز نشان می‌دهد نرخ ازدواج ۲.۲- درصد کاهش یافته است.
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیش از این اعلام کرده بود در سال ۹۴ ازدواج‌‌های ثبت شده در سراسر کشور نسبت به مدت مشابه، شش درصد کاهش و تعداد طلاق‌ها یک درصد افزایش داشته‌است.
بر اساس این گزارش٬ بیشترین ثبت طلاق در بین زوج‌ها برحسب تحصیلات مربوط به افرادی با مدرک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم بوده است.
به طور رسمی٬ عدم تفاهم و امکان سازش، دخالت خانواده‌ها، عدم تحقق شروط ضمن عقد و اعتیاد از دلایل اصلی طلاق در ایران اعلام شده است.
وزارت ورزش و جوانان ایران نیز سال گذشته اعلام کرد موضوع ازدواج، در اولویت‌بندی جوانان به جایگاه چهارم سقوط کرده و شمار «خانواده‌های تک‌نفره» در کشور رو به افزایش است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در ستایش میانه‌روی(۱) تکاپویی است برای گذار از نفرت و کدورتی که اصلاح‌طلبان سیاسی و گاهی مذهبی در جمهوری اسلامی ایران گرداگرد فلسفه‌ی سیاسی پیش‌رو و مترقی اصلاح‌طلبانه کاشته، داشته و درویده‌اند؛ تکاپویی که می‌خواهد

ادامه »

اندیشمند حوزه علوم دینی، خانم صدیقه وسمقی، در یادداشت خود تحت عنوان “نه به ابتذال سرکوب‌گری” منتشر شده در سایت زیتون در ۴ خرداد ۱۴۰۲

ادامه »

سالهاست که کشور ما در رأس بحران‌های فزاینده‌ی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، از یک ابربحران رنج می‌برد، ابربحرانی که

ادامه »