زیتون– دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه از غیرقابل احیا بودن بخش هایی از دریاچه ارومیه خبر داد.
به گفته عیسی کلانتری ۱۰۰ هزار هکتار از سمت شرقی ورودی زرینه رود به دریاچه ارومیه و ۴۴۰ هزار هکتار از سمت شرقی جزیره اسلامی قابل احیا نیست. 608972_675
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت که یک هزار و ۳۰ کیلومتر معادل ۱۰۰ هزار هکتار از سمت شرقی ورودی زرینه رود به دریاچه ارومیه را غیر قابل احیا شده است. دلیل این موضوع رسوبات زرینه رود و ایجاد شیب منفی در این مسیر است که سبب شده است تا دیگر این قسمت از دریاچه احیا نشود.
بنابراین زرینه رود به سیمینه رود وصل شده تا تبخیر آب صورت نگیرد. به گفته او این بخش غیر قابل احیای دریاچه ارومیه به پارک حیات وحش تبدیل می‌شود.
عیسی کلانتری حاشیه سمت شرقی جزیره اسلامی را نیز که ۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر معادل ۴۴۰ هزار هکتار است غیر قابل احیا خواند و تایید کرد که در این بخش از دریاچه ارومیه نیز آبی وجود نخواهد داشت.
او در ادامه این گفتگو با تسنیم به تغییر رنگ دریاچه ارومیه پرداخت و آن را نشانگر وجود جلبک‌های لازم برای رشد آرتمیا دانست.
کلانتری حفاظت از آرتمیا و بهره‌برداری اقتصادی از این موجود گرانبها را بر عهده محیط زیست خواند و افزود که ستاد احیای دریاچه ارومیه نقش اجرایی ندارد بنابراین نمی‌تواند در بهره‌برداری اقتصادی از آرتمیای دریاچه ارومیه اقدامی داشته باشد.
وی به برداشت‌های نمک از بستر دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت که در حال حاضر کارخانه شیشه‌سازی مراغه با نظارت محیط زیست در حد نیاز خود از نمک دریاچه ارومیه برداشت می‌کند.
کلانتری برداشت‌های این کارخانه را نیمه فنی و نیمه عملی خواند و توضیح برداشت نمک باید از بستر دریاچه ارومیه علمی باشد تا کف دریاچه شکافته نشود که این اقدام سبب فرسایش نمکی دریاچه ارومیه شده و بعدها مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

بازگشت به صفحه اول