کیارستمی قبل از فوت، به کما رفته بود

زیتون- سفیر ایران در فرانسه خبر از به کما رفتن کیارستمی از یکشنبه شب گذشته داد.
به گفته علی آهنی سفیر ایران در فرانسه کیارستمی پس از لخته شدن خون در مغزش از یکشنبه شب به کما می‌رود و پس از این‌که تلاش پزشکان بیمارستان «مونسوری» پاریس برای احیاء او بی ثمر می‌ماند بعداز ظهر روز دوشنبه در این بیمارستان از دنیا می‌رود. 567a4ac018c7733d00c97b71
آهنی همچنین درباره زمان بازگشت پیکر این هنرمند به ایران به تسنیم گفته است که سفارت ایران امروز پیگیر ترخیص پیکر وی از بیمارستان و انجام اقدامات کنسولی و گمرکی برای انتقال به کشورمان خواهد بود اما با توجه به روند طولانی اداری نمی توان زمان دقیقی را برای ترخیص و انتقال اعلام کرد.
البته برای پیگیری این روند، صبح امروز حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما نیز به فرانسه سفر کرده‌اند تا مقدمات بازگشت پیکر عباس کیارستمی به ایران را فراهم کنند.
دلیل مرگ کیارستمی هرچه که بود، اعتراض پسر او به شایعاتی در خصوص اهمال کاری پزشکان معالج در ایران وجود داشت، دامن زد. تاجایی که حتی شبکه خبری یورور نیوز شب گذشته در بخشی از خبر ویژه ای که برای درگذشت این کارگردان به نام سینما منتشر کرد، تاکید کرد که قصور تیم پزشکی کیارستمی در ایران باعث شد تا وی برای ادامه درمان به فرانسه برود.
دکتر رضا پایدار، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد بیماری و روند معالجه این کارگردان شهیر ایرانی توضیح داد که تا پیش از آنکه او در جریان بیماری کیارستمی قرار بگیرد، او تحت چهار عمل جراحی قرار گرفته بود.
به گفته رضا پایدار اگرچه اولین عمل جراحی وی به دلیل مشکل روده ای و برای پیشگیری از پیشروی سرطان بود، اعمال جراحی بعدی به دلیل ایجاد عارضه در جراحی اول و نیز التهاب کیسه صفرا انجام شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد «نیمه شب دوازدهم فروردین، دکتر جنتی وزیر ارشاد وضعیت وخیم عباس کیارستمی را به اطلاع دکتر هاشمی رساند. در آن زمان بیمار در وضعیت بحرانی شوک قرار داشت و ما با سطح هوشیاری درجه ۳ که کمترین سطح هوشاری برای یک بیمار است با وی مواجه شدیم. عفونت منتشر در خون آقای کیارستمی و فشار خون پایین، او را به دستگاه ونتیلاتور و تنفس نیازمند کرده بود.»
او در ادامه از تلاش هایی که برای بهبود حال عباس کیارستمی در ایران صورت گرفته سخن گفت و تاکید کرد که ما با اعزام وی به خارج کشور موافق نبودیم چرا که تمام اقدامات لازم برای او در کشور انجام شده بود و این جابجایی لزومی نداشت اما آقای کیارستمی با توجه به تمایل خود تصمیم به سفر خارج از کشور گرفت.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

انقلاب مشروطه مهم‌ترین اتفاق سیاسی تاریخ معاصر ایران است که مرز سیاسی و اجتماعی بین ایران قدیم و جدید را مشخص می‌کند. آن رویداد دوران‌ساز برای نخستین بار مفهوم «شهروند» را با پایان دادن به

ادامه »

جایگاه حکومت ایران در رتبه‌بندی حکمرانی شایسته بنابه رتبه بندی شاخص های حکمرانی موسسه حکمرانی چندلر که شاخص های گوناگون و از جمله کارآمدی

ادامه »

آن‌چه در این نوشته می‌آید واکنش و پاسخ(دومِ) عبدالکریم سروش به سخنان اخیر محسن کدیور است که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته. زیتون با درج توضیحی از سردبیر و اعلام آمادگی برای پاسخ آقای محسن کدیور آن را منتشر می‌کند…

ادامه »