ملوانان بازداشت‌شده اطلاعات حساسی به ایران داده‌اند

زیتون- گزارشی تحقیقی از نیروی دریایی آمریکا خبر داد که «ملوانان در کمتر از ۲۴ ساعتی که بازداشت بودند، اطلاعات حساسی به نیروهای نظامی جمهوری اسلامی داده‌اند.»
در این گزارش پسورد تلفن‌ها و لپ‌تاپ‌های همراه ملوانان و قابلیت‌های فنی و نظامی قایق‌های پیشرفته‌ای که سوار بودند، از جمله این اطلاعات مهم بوده که در اختیار ایران قرار گرفته است.
نیروی دریایی آمریکا همچنین هشت ملوان خود را که برای مدتی در خلیج فارس از سوی ایران بازداشت شده بودند، مجازات خواهد کرد؛ هرچند خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام نیروی دریایی آمریکا گزارش داده که مجازات این ملوانان «قضایی نخواهد بود.» 139410232015125406901834
نیروی دریایی ایالات متحده پیشتر دو فرمانده خود را در رابطه با این ماجرا برکنار کرده بود.
در ادامه این گزارش تحقیقی که بخش هایی از آن توسط رادیو فردا منتشر شده، نیروی دریایی آمریکا نوشت که «ضعف در رهبری و تصمیم‌گیری، فقدان جنگ‌آوری و مجموعه‌ای از اشکالات دیگر» به بازداشت موقت ۱۰ ملوان نیروی دریایی آمریکا از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس منجر شد.
این گزارش افزوده که شش ملوان و سه داوطلب پیوستن به نیروی دریایی، در رابطه با این ماجرا تنبیه شده‌اند یا خواهند شد.
دریادار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات دریایی نیروی دریایی آمریکا، نتایج این تحقیقات را در یک کنفرانس خبری در وزارت دفاع (پنتاگون) اعلام کرد.
خبرگزاری فارس به نقل از دریادار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، نیز بهمن ماه پارسال در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفته بود که «اطلاعات زیادی از لپ‌تاپ‌ها و موبایل‌های نظامیان آمریکایی استخراج کردیم و متناسب با تصمیمی که گرفته می‌شود، قابل ارائه هستند.»
نیروی دریایی سپاه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ده ملوان نیروی دریایی آمریکا را در مسیر میان کویت و بحرین در آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس بازداشت کرد.
هم ایران و هم آمریکا تایید کردند که این قایق‌ها با نقص فنی مواجه شده و ناخواسته وارد آب‌های ایران شده بودند. ایران کمتر از ۲۴ ساعت بعد آنها را آزاد کرد.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

ساختار بحث دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب

ادامه »

آنچه امروز می توانیم آن را وضعیت انقلابی در حال شکل گیری ایران بخوانیم، در تندبادِ روزافزونِ حوادث به دقایق و ثانیه ها گره

ادامه »

اخیرا شماری از ایرانیان با به‌کار گیری مفهوم «وکالت» سیاسی تصمیم خود  را برای ابراز اعتماد به رضا پهلوی، فرزند

ادامه »