کری: حضور ایران در عراق مفید است

زیتون–  جان کری، وزیر خارجه آمریکا در جریان یک سخنرانی در جشنواره‌ای در «آسپن» گفته است که حضور ایران در عراق، «به وضوح بر نبرد با داعش متمرکز است» و این موضوع «منفعتی مشترک» بین دو کشور به شمار می‌رود و از جهاتی «مفید» بوده است.
کری در آسپن، به پرسشی در مورد دلایل صدور مجوز برای فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران، در حالی‌که ایران هنوز دولتی حامی تروریسم محسوب می‌شود، پاسخ داد که دولت اوباما تلاش می‌کند «سوزنی را نخ کند.»

رادیو فردا نوشت که وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که در واقع «کار نخ کردن این سوزن خیلی سخت است.» F53B0B31-40F7-4C6C-9546-E2877D361508_w640_r1_s_cx0_cy7_cw0
به گفته جان کری، واشنگتن می‌خواهد که ایران همچنان مسئول عواقب اقدامات خود باشد. از سوی دیگر «۶۰ درصد مردم ایران زیر ۳۰ سال سن دارند» و دولت اوباما در نظر دارد زمینه‌ای را برای روابط خوب در آینده فراهم کند.
وزیر خارجه ایالات متحده در اشاره مستقیم به موضوع فروش بوئینگ، گفته است وقتی ایران می‌تواند ایرباس بخرد، منع فروش بوئینگ به معنی جلوگیری از سودی‌ست که به کارگران آمریکایی می‌رسد، بدون آنکه بتوان هیچ تاثیری بر آنچه ایران می‌خرد، گذاشت.
برت مک‌گرک، نماینده ویژه اوباما در امور مبارزه با گروه خلافت اسلامی (داعش) اما تحلیلی متفاوت از سایست خارجی ایران دارد. او روز سه‌شنبه گفت که در رفتار ایران در سوریه و عراق پس از حصول توافق هسته‌ای تغییر «قابل توجهی» مشاهده نشده است.
مک گرک در جلسه‌ای در مجلس سنای آمریکا چنین اظهار نظر کرد که در یک سالی که از زمان امضای برجام می‌گذرد وی هیچ تغییری در رفتار ایران شاهد نبوده و اساس کار ایران در سوریه هم‌چنان تقویت رژیم بشار اسد است. همچنین گفته است که رفتار ایران در عراق نیز تغییر چندانی نکرده و جمهوری اسلامی هم‌چنان از برخی گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در این کشور حمایت می‌کند.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

در توئیتر روبات‌ها تقریبا از عهده‌ی تمام کارهای یک انسان بر می‌آیند. آن‌ها به صورت خودکار مکالمات عمومی تولید می‌کنند و به پیام‌ها جواب می‌دهند. روبات‌ها در مباحث سیاسی از مواضع سیاستمداران حمایت و هم‌زمان صدای مخالفان را سرکوب می‌کنند تا افکار عمومی را تحت تأثیر قرار دهند. از این رو می‌توان با هدف «ایجاد اجماع» و یا ایجاد «توهم حمایت عمومی» از یک ایده یا یک سیاست یا سیاست‌مدار از آن‌ها بهره گرفت…

ادامه »

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »