زیتون– یک روزنامه آمریکایی مدعی شد دولت اوباما به این نتیجه رسیده است که ذرات کشف شده اورانیوم در پایگاه نظامی پارچین نشان از برنامه مخفی ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای در گذشته داشته است.
روزنامه «وال استریت جورنال» این گزارش را به نقل از مقام‌های پیشین و فعلی ایالات متحده آمریکا منتشر کرده است.
این روزنامه نوشت یافته‌های جدید در تعارض با تکذیب‌های مکرر تهران است که هرگونه تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای را انکار می‌کند.

بر اساس این گزارش، ذرات یافت شده اورانیوم در سایت پارچین، در جنوب شرقی تهران، از سوی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بخشی از تحقیقات مرتبط با توافق تاریخی میان ایران و شش قدرت جهانی در ۲۴ تیرماه پارسال است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به این ادعای وال استریت جورنال گفت که «باز کردن دوباره موضوع ابعاد نظامی» احتمالی را «آب در هاون کوبیدن» از سوی مقامات و رسانه‌های غربی و آمریکایی دانست. n00059075-b
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید کرد که موضوع ابعاد نظامی احتمالی (PMD) بعد از بازدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نمونه‌برداری‌های انجام شده و سپس گزارشی که مدیرکل به شورای حکام ارایه کرد «برای همیشه بسته شده است» و انتشار برخی مطالب از این دست با اغراض سیاسی از سوی برخی رسانه‌های آمریکایی و بین‌المللی تغییری در این مساله که پرونده PMD بسته شده است ایجاد نمی‌کند.

 

بازگشت به صفحه اول