هشدار محرمانه شمخانی به خامنه‌ای درباره تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر

زیتون – بر اساس سندی که به تازگی فاش شده علی شمخانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی در بحبوحه اعتراض‌های سراسری، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی درباره «تبعات سیاسی و حقوقی» تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل هشدار داده بود.

در این نامه «خیلی محرمانه» که تاریخ هفدهم آبان سال ۱۴۰۱ را دارد، شمخانی به علی خامنه‌ای هشدار داده شده که تشکیل این کمیته علاوه‌بر افشای ابعاد خشونت حکومت ایران در برخورد با معترضان، می‌تواند به موضوع اعدام‌های گسترده در دهه ۱۳۶۰ هم تسری یابد.

«قیام تا سرنگونی»، گروه هکری نزدیک به مجاهدین خلق، می‌گوید این سند را که در جریان هک وب‌سایت ریاست‌جمهوری به دست آورده است.

شمخانی در این نامه خواستار تشکیل کمیته تحقیق داخلی برای رسیدگی به اعتراض‌های سال گذشته شده و تاکید کرده که این کمیته نباید زیر نظر وزارت کشور باشد چون این وزارتخانه باید «در جایگاه پاسخ‌گویی و نه مطالبه‌گری» قرار گیرد.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی همچنین خواستار برگزاری «یک جلسه دادگاه» برای رسیدگی به شکایت مردم از ماموران امنیتی و نظامی «همزمان با دادگاه اغتشاشگران» شده که به گفته او می‌تواند «عزم نظام برای رسیدگی به اتهامات مسئولان و رفع بهانه تشکیل کمیته حقیقت‌یاب» را نشان دهد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، در یکی از جلسات جانبی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفته است که روسیه کریمه را به اوکراین برخواهد گرداند اگر اوکراین کوشش نکند‌ که عضو ناتو

ادامه »

روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲. دانشگاه لایدن. کنفرانس انجمن ایران‌شناسی اروپا. در پنلی درباره‌ی ادبیات فارسی، عنوان سخنرانی خانم سایه اقتصادی‌نیا چنین بود: «بلاغت

ادامه »

۱-«هویت ملی و هویت قومی در شهر معاصر ایرانی؛ مطالعه‌ی موردی نقده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته انسان‌شناسی «لیلا حسین‌زاده»

ادامه »