آرژانتین از قطر خواست محسن رضایی را بازداشت کند 


زیتون– دولت آرژانتین از قطر خواسته که «محسن رضایی»، معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی را بازداشت کند. رضایی متهم به مشارکت در بمب‌گذاری مرکز یهودیان در بوینس‌آیرس است.

خبرگزاری دولتی ایرنا روز دوشنبه ۲۵ مهر گزارش داد که محسن رضایی به قطر سفر کرده و با شیح تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور دیدار کرده است.
خبرگزاری فرانسه نخستین رسانه‌ای بود که به نقل از منابع دیپلماتیک این خبر را اعلام کرد. بنابر گزارش این خبرگزاری، دادستان‌های ویژه آرژانتین دادخواستی به وزارت خارجه این کشور ارسال کرده و خواسته‌اند که همه اهرم‌های دیپلماتیک برای بازداشت محسن رضایی استفاده شود و اینترپل (پلیس بین‌الملل) هشدار قرمز بدهد.

یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته است که وزارت امور خارجه آرژانتین پس از تایید حضور رضایی در قطر، درخواست دادستان ویژه را پذیرفته است و وزارت خارجه این کشور از اینترپل خواسته تا برای دستگیری رضایی همکاری کند.

علاوه بر این سانتیاگو کافایرو وزیر امور خارجه آرژانتین به سفیر خود در دوحه دستور داده تا فورا با وزارت خارجه قطر ارتباط بگیرد و وضعیت را گزارش کند.

در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان در بوینس‌آیرس ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند و دادستان ویژه آرژانتین رضایی را به دلیل مشارکت در طراحی این حمله تحت پیگرد قرار داده است.

حکم جلب بین‌المللی رضایی نیز در نوامبر سال ۲۰۰۷ از سوی اینترپل صادر شد. در آن زمان دادگستری آرژانتین از اینترپل خواست که محسن رضایی به اتهام «جنایات منجر به مرگ، اوباش‌گری و خرابکاری» در خصوص پرونده انفجار مرکز همیاری یهودیان مورد پیگرد قرار گیرد.

رضایی در زمان انفجار، فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

پیش‌تر در جریان سفر محسن رضایی به مسکو نیز آرژانتین خواستار بازداشت او شده بود.

ژانویه گذشته نیز دولت آرژانتین خشم خود را از حضور محسن رضایی در مراسم تحلیف دانیل اورتگا، رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه ابراز کرد.

علاوه بر این دولت آرژانتین از انتصاب او به عنوان معاون ابراهیم رئیسی نیز انتقاد کرد و آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور آرژانتین این انتصاب را «توهین به عدالت آرژانتین و قربانیان حمله تروریستی وحشیانه علیه آمیا» دانست.

پس از انتشار فهرست وزرای دولت رئیسی، دولت آرژانتین از انتصاب احمد وحیدی به عنوان وزیر کشور نیز به شدت انتقاد کرد. مقام‌های آرژانتینی و اسرائیلی می‌گویند که وحیدی فرمانده سابق گردان‌های قدس یکی از «عوامل اصلی» بمب‌گذاری در مرکز فرهنگی یهودیان بوده است

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال ایران که از زاویه فنی و حرفه‌ای هرگونه نگریسته شود سزاوار عضویت در تیم ملی

ادامه »

این چند کلمه پیامی است از یک شهروند ایرانی تبعیدی به آقای خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی. در آغاز بگویم که مرادم از کلمه

ادامه »

می‌توان خشونت‌پرهیز بود و به جای نصیحت به قربانی‌ها به جلاد ایران رو کرد و او را به نام شایسته‌اش فراخواند. می‌توان به جای بی‌کار کردن کسانی همانند اسماعیلیون از آنان قهرمانان آزادی و دادگری آفرید. می‌توان به جای زیدآبادی بودن، موسوی و تاج‌زاده شد…

ادامه »