بیانیه‌ی جمعی از نواندیشان دینی؛ «ماشین سرکوب زنان ایران را نشانه گرفته است»

زیتون– جمعی از نواندیشان دینی با انتشار بیانیه‌ای درگذشت مهسا(ژینا)امینی را به خانواده‌اش تسلیت گفته و  با اعتراض به «حجاب اجباری» آن را  «نماد تمامیت‌طلبی بی‌رحمانه نظامی» خواندند که «به‌نام دین و به کام خودکامگی حکومت می‌کند».‌

امضاء‌کنندگان این بیانیه  «مسئولیت حفظ جان و سلامتی»  مهسا امینی را  متوجه نیروی  انتظامی و «رئیسان آنان تا بالاترین مقامات جمهوری اسلامی یعنی شخص رهبر جمهوری اسلامی»  دانسته‌اند. 

در این بیانیه «گشت ارشاد نشان ورشکستی اخلاقی حکومت و یکی از ابزارهای سرکوب اجتماعی-فرهنگی» خوانده شده و امضاء‌کنندگان خواستار  انحلال و برچیده شدن ان شده‌اند.‌

متن کامل این بیانیه که برای انتشار در اختیار زیتون قرار داده شده، به این شرح است:

مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز که به تهران سفر کرده بود، از سوی ماموران موسوم به «پلیس امنیت اخلاقی» بازداشت و به بهانه شرکت در یک جلسه آموزشی اجباری به بازداشگاه منتقل می‌شود. دو ساعت بعد پیکر نیمه‌جان او در حال کما به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کسری منتقل شده و زندگی کوتاهش در اثر ضربات وارد شده به پایان می‌رسد. درگذشت این هموطن مظلوم و بی‌پناه را به خانواده‌ی داغدارش تسلیت می‌گوییم.

با جان‌باختن این دختر جوان، بار دیگر مسأله‌ی خشونت گشت‌ ارشاد توجه افکار عمومی را بر انگیخته و وجدان جامعه را متأثر ساخته است. دهه‌هاست که چکمه‌ی گشت‌ ارشاد بر گرده‌ی این ملت مظلوم و نجیب سنگینی می‌کند. تحمیل حجاب اجباری نماد تمامیت‌طلبی بی‌رحمانه نظامی است که به‌نام دین و به کام خودکامگی حکومت می‌کند. جان‌باختن افرادی همچون محسن روح الامینی در کهریزک، زهرا بنی یعقوب، زهرا کاظمی و ستار بهشتی در بازداشتگاه های حکومت هنوز از یاد مردم آگاه و دلسوز ایران نرفته است.

طبق معمول عملیات دروغ‌پراکنی برای سلب مسئولیت مقامات در قتل این دختر بی‌گناه آغاز شده است. مهسا امینی از لحظه دستگیری و انتقال به مقر نیروی انتظامی و بازداشت در اختیار نیروهای گشت ارشاد بوده است و مسئولیت حفظ جان و سلامتی او قطعا بر عهده این نیرو و رئیسان آنان تا بالاترین مقامات جمهوری اسلامی یعنی شخص رهبر جمهوری اسلامی است، رهبری که بارها در سخنرانی‌های خود گشت‌ ارشاد را ستوده و بر تداوم آن تأکید کرده است.

«امر به معروف و نهی از منکر» در جمهوری اسلامی تبدیل به ابزاری از سوی حاکمیت برای به بند کشیدن مردم تحت سلطه شده است. «امنیت اخلاقی» که با آزادی بیان، آزادی احزاب، گردش قدرت، شفافیت نهادهای اقتصادی حکومت و جذب نخبگان هم‌بسته است تبدیل به ماشین سرکوب سبک زیست آزادانه‌ی مردم بی پناه شده است.

گشت ارشاد نشان ورشکستی اخلاقی حکومت و یکی از ابزارهای سرکوب اجتماعی-فرهنگی است. گشت ارشاد باید سراسر برچیده و منحل شود. همانطور که آسایش و امنیت مردمان و توسعه ایران زمین مستلزم برچیده شدن حکومت مستبد دینی است.
حسن یوسفی اشکوری
محمدجواد اکبرین
علیرضا رجایی
صدیقه وسمقی
علی طهماسبی
احمد علوی
رضا علیجانی
حسین کمالی
رحمان لیوانی
داریوش محمدپور
یاسر میردامادی
عبدالله ناصری طاهری

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درآمد در یادداشت پیشین (منتشر شده در تاریخ ۵ مهر ۱۴۰۱ در زیتون) تحلیلی ارائه شد و وفق آن ادعا شد که مراجع دینی و علمای مذهبی شیعی در ایران به دلایلی نمی توانند در

ادامه »

بر اساس پژوهش‌های متعدد و تجربه زیسته مشترک همه ما، نظام آموزشی در دین‌دار‌کردن نسل جوان، شکست بزرگی خورده اما شما باز هم بدون

ادامه »

ظریفی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشته بود «نه تنها بیزارم از این اسلامتون، بلکه بیزارم از اون یکی اسلامتون که می‌گید این اون نیست». نویسنده‌ی پیام به ظرافت تمام تفکیک میان «این» اسلام و «آن یکی» اسلام را، اگرچه نا-هم‌دلانه، یادآوری کرده است؛ بخشی از پروژه‌ی نواندیشان دینی را!

ادامه »