وزارت دفاع بریتانیا: تقریبا مطمئن هستیم ایران و کره‌شمالی به روسیه سلاح می‌دهند 

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید «تقریبا مطمئن است» که روسیه از ایران و کره شمالی سلاح می‌گیرد.
فرماندهی ارتباطات استراتژیک ارتش اوکراین دیروز در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی را منتشر کرد و گفت «به احتمال زیاد» بقایای یک پهپاد ساخت ایران است که در اوکراین ساقط شده است.
ارتش اوکراین همچنین گفت این اولین بار است که با پهپاد ساخت ایران در میدان نبرد با روسیه روبرو شده و آن را قبل از انجام ماموریتش در حوالی کوپیانسک سرنگون کرده است.
تهران و مسکو تاکنون در این باره اظهار نظر رسمی نکرده‌اند.

امروز وزارت دفاع بریتانیا در گزارش روزانه خود از جنک اوکراین این پهپاد را شاهد ۱۳۶ معرفی کرد:

«روسیه به احتمال بسیار زیاد پهپادهای ایرانی را برای اولین بار در اوکراین به کار گرفته است. مقام‌های اوکراین دیروز (۱۳ سپتامبر) گزارش کردند که نیروهایشان یک پهپاد شاهد ۱۳۶ را در نزدیکی کوپیانسک، در منطقه عملیات نظامی موفق اوکراین، سرنگون کرده‌اند.»

رسانه‌های ایران به شاهد ۱۳۶ لقب «قاتل آرامکو» داده‌اند و آن را پهپادی «پرسه‌زن» و انتحاری توصیف می‌کنند که «در شعاع هدف و یا یک محدوده قابل‌تنظیم» گشت‌زنی می‌کند و «وقتی مهلک می‌شوند که به صورت انبوه و در فاصله زمانی بسیار کوتاه از یکدیگر پرتاب شوند.»

جزئیات فنی این پهپاد که شکل مثلثی‌اش آن را متمایز می‌کند رسما اعلام نشده اما برد آن را بین ۱۸۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر ذکر کرده‌اند.

پهپادهای موسوم به «انتحاری» برای رسیدن به هدف خاصی از پیش برنامه‌ریزی می‌شوند و محموله انفجاری خود را بر بالای هدف یا با اصابت به آن منفجر می‌کنند.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا «سامانه‌های مشابه ساخت ایران احتمالا در خاورمیانه به کار گرفته شده‌اند از جمله در حمله به نفتکش ام‌تی مرسر استریت در ژوئن ۲۰۲۱.»

هفتم مرداد ۱۴۰۰ به نفتکشی به نام مرسر استریت در خلیج عمان حمله شد. این نفتکش که با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد متعلق به یک شرکت کشتی‌رانی اسرائیلی بود و ناخدای رومانیایی و محافظ بریتانیایی‌اش کشته شدند. آمریکا این حمله را پهپادی دانست و به همراه اتحادیه اروپا و اسرائیل ایران را متهم و این اقدام را بشدت محکوم کردند. ایران دخالت خود را تکذیب کرد.

وزارت دفاع بریتانیا در گزارش امروز خود اضافه کرد که ذخایر تسلیحاتی روسیه رو به کاهش هستند و «تقریبا مطمئن است» مسکو از کشورهایی که زیر تحریم‌های شدید هستند مثل «ایران و کره شمالی» اسلحه تهیه می‌کند.

در گزارش وزارت دفاع بریتانیا آمده سرنگون شدن این پهپاد در «نزدیکی خط مقدم» این احتمال را مطرح می‌کند که ارتش روسیه از این پهپادها برای «حمله‌های تاکتیکی» استفاده می‌کند نه برای حمله به «اهداف استراتژیک در عمق خاک اوکراین.»

*بی‌بی‌سی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هر تحولی در آینده ایران ناظر به برخورد با دستگاه سرکوب است و نه شخص رهبر دوم که ویترین و نماد مشروعیت‌بخش بدان است. شعارهای هوشمندانه مردم در نفی دیکتاتوری که در شعار «مرگ بر دیکتاتور» تبلور یافته است، دقیقاً ناظر به همین ساختار سرکوب است و نه شخص

ادامه »

آری ای پیامبر بزرگ! آن‌چه عرض شد گوشه ناچیزی از تحریف دینی است که قرار بود پیام رستگاری و شکوفایی باشد اما به دلیل برداشت‌های کج شخصی به قفسی مبدل شده که دست کم در ایران ۸۰ میلیون انسان در آن اسیرند. حال شما بفرمایید ، آیا ما باید در سوگ غمناک رحلت شما ناله سر دهیم ؟ یا شما باید به زندگی دردآوری که ما بدان مبتلا شده ایم اشک بریزید؟…

ادامه »

به سرکوب‌گران مستبد امروز ایران می‌گویم تیر اندازی به سوی مردم معترض جنایت است. تفنگ‌های خود را زمین بگذارید به مردم بپیوندید. اگر چنین جرأت و جسارتی در خود نمی‌بینید لا‌اقل از فرمان مافوق خود تمرد و از دستور آنان سرپیچی کنیم. بدانید در مقابل مردم که صاحبان این کشورند، ایستادن و به گلوله‌بستن آنان عاقبت سوء و بسیار نکبت‌باری برایتان خواهد داشت. این نظام اصلاح‌ناپذیر دیر یا زود سقوط می‌کند…

ادامه »