دو تن از مشاوران جو بایدن به ریاض سفر کردند تا زمینه توافق احتمالی بین عربستان سعودی، اسرائیل و مصر را فراهم کنند. آن‌ها هم‌چنین تلاش می‌کنند نظر عربستان را برای افزایش تولید نفت جلب کنند.

وبسایت خبری اکسیوس آمریکا گفته است که دو تن از مشاوران ارشد جو بایدن جهت فراهم کردن زمینه توافق احتمالی بین عربستان سعودی و اسرائیل و مصر و همچنین تلاش برای افزایش تولید نفت عربستان به ریاض سفر کرده است.

حمله روسیه به اوکراین و بحران نفتی ناشی از آن باعث شده است آمریکا برای جبران کاهش عرضه نفت و مقابله با افزایش قیمت به عربستان و امارات متحده عربی متوسل شود که ظاهرا با واکنش سرد آنها مواجه شد.

اکسیوس با استناد به اظهارات “چند مقام فعلی و سابق دولت آمریکا” گفته است که قرار است جو بایدن در پایان ماه ژوئن به خاورمیانه سفر کند و او در حال حاضر دیدار از عربستان را بررسی می‌کند.

این منابع گفته اند که روز سه‌شنبه این هفته، هماهنگ کننده سیاست خاورمیانه در دولت آمریکا و نماینده وزارت امور خارجه این کشور در امور انرژی برای دیدار با مقامات عربستان به آن کشور رفتند.

در عین حال، این وبسایت گفته است که کاخ سفید از اظهار نظر در مورد تلاش آمریکا برای پیگیری روند عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل و سفر جو بایدن به عربستان خودداری ورزیده و وزارت امور خارجه هم گفته است که “در حال حاضر برنامه ای برای سفر رسمی در دست نیست.”

سفارت سعودی در واشنگتن نیز از اظهار نظر در این زمینه خودداری ورزید.

منبع: بی‌بی‌سی فارسی

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »

More Interesting News

More Interesting News