روسیه: ایران متحد ما در سوریه نیست

زیتون– سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، تاکید کرد که ایران متحد این کشور در سوریه ینست.

او در گفتگو با شبکۀ تلویزیون آمریکایی سی ان ان،گفته است که امنیت اسرائیل از «جمله عالیترین اولویت های» روسیه است و دولت ایران متحد روسیه در سوریه نیست.

معاون وزیر امور خارجۀ روسیه تأکید کرده است که مسکو «تحت هیچ عنوان تدابیر تأمین کنندۀ امنیت مستحکم دولت اسرائیل را دست کم نمی گیرد.»

او تأکید کرده است که مقامات اسرائیل و آمریکا به خوبی از تعهد روسیه در قبال امنیت اسرائیل آگاه هستند و این مهم را دیگران «ازجمله حکومت ایران، رهبران ترکیه و حکومت دمشق خوب می دانند.»

معاون وزیر امور خارجۀ روسیه سپس تصریح کرده است که «امنیت اسرائیل یکی از عالیترین اولویت های روسیه است.»

معاون وزیر امور خارجۀ روسیه سپس گفته است که نمی توان روسیه و ایران را متحد یکدیگر توصیف کرد و دو کشور تنها در سوریه با یکدیگر همکاری می کنند. او گفته است که برغم کمک های جمهوری اسلامی ایران برای انجام مذاکرات صلح سوریه و برگزاری کنگرۀ ملی مردم سوریه در سوچی، مسکو و تهران تلقی واحدی دربارۀ رویدادهای سوریه ندارند.

سرگئی ریابکوف سپس گفته است که بر پایۀ همین ملاحظات روسیه جمهوری اسلامی ایران را متقاعد کرد که نیروهایش را تا ۸۵ کیلومتر از مرزهای شمالی اسرائیل دور کند. به گفتۀ ریابکوف، روسیه حتا آماده بود که از این نیز فراتر برود، اما، مذاکرات مسکو و تهران در آن زمان دربارۀ اعمال مجدد مجازات های آمریکا با شکست روبرو شد. معاون وزیر امور خارجۀ روسیه توضیح بیشتری دربارۀ این مذاکرات نداد.

معاون وزیر امور خارجۀ روسیه این سخنان را با فاصلۀ اندکی پس از حملات سنگین نیروهای هوایی اسرائیل علیه تأسیسات نظامی و اطلاعاتی سپاه قدس در سوریه ایراد کرده است. اگر چه مقامات جمهوری اسلامی از جمله سپاه پاسداران دربارۀ این حملات موضعی اتخاذ نکرده اند، اما، حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، روسیه را به دلیل استفاده نکردن از موشک های «اس٣۰۰» در جریان حملات اخیر اسرائیل علیه سپاه پاسداران در سوریه مورد انتقاد قرار داده است.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

2 پاسخ

  1. روس ها همیشه همین بودند. بسیار بدتر از امریکایی ها هستند. خامنه ای و سپاه تمرکز روی امریکا میکنند زیرا نفعشان در این روش است، نفعی که خلاف منافع مردم است!

  2. اینها همه از بصیرت ولی امر مسلمین جهان است. حکومت بعثی سوریه عضو کنفرانس ۲ + ۶ خلیج فارس (بگفته خودشان عربی !) است برای پشتیبانی از امارات عربی در برابر ایران درباره سه جزیره ایرانی ! در این چند سال ده ها میلیارد دلار از سرمایه های مردم گرسنه ایران هزینه این حکومت ضد ایرانی شده ! آدم هم فرستادند و کشته دادند !
    این دشمنی که خامنه ای میگویددر واقع خودش است و حکومتش که اثرش اینجا هم بسیار روشن و آشکار است ! ولی آدرسش را جای دیگر میدهند، گرچه طبیعی است که آنها هم منافع خود را ببینند !

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

بازار دید و بازدیدهای دیپلماتیک در منطقه گرم است و ظاهرا روند نوینی از روابط و همکاری‌های منطقه‌ای شکل گرفته است. فرصت‌های جدید و تهدیدهای نوین، هم بازارها را به حرکت درآورده و هم موجب

ادامه »

در میان فعالین سیاسی بحثی جدی در جریان است که سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و گذار یک‌باره از حکومت چه پیامدهایی خواهد داشت. بررسی شرایط ایران نشان می‌دهد که به احتمال زیاد پیامد سرنگونی حکومت «خلاء سیاسی» خواهد بود. در توضیح ویژگی‌های این پدیده می‌توان گفت…

ادامه »

رضا شاه در عمل یک رئیس جمهور مادام العمر در سرمشق اقتدارگرایانه بود. او هیچ ویژگی متعارف یک پادشاه را نداشت.تمام وقت خود را صرف اداره کشور می‌کرد. تفریح و فراغت پادشاه و سپردن امور اجرایی کشور به دیوان برای رضا شاه چندان معنا نداشت. در دوران حکمرانی او

ادامه »