پارلمان اروپا قطع‌نامه عادی‌سازی روابط با ایران را تصویب کرد

زیتون- پارلمان اروپا قطعنامه پیشنهادی «نقشه راه عادی سازی روابط اتحادیه اروپا با ایران پس از برجام» را با ۴۵۶ رای مثبت و ۱۷۴ رای منفی تصویب کرد.
این قطعنامه با اشاره به دستاوردهای توافق هسته‌ای با جمهوری‌اسلامی بر گسترش روابط تجاری و سیاسی بین ایران و اتحادیه اروپا تاکید شده است.
از سرگیری گفت‌وگوها با ایران در مورد مسایل حقوق بشری از جمله آزادی بیان، پایان دادن به اجرای احکام اعدام برای نوجوانان و موارد مربوط به مواد مخدر و احترام به حقوق شهروندی از جمله مسایلی هستند که در این قطع‌نامه ذکر شده‌اند. تلاش برای کاهش تنش بین تهران و ریاض نیز یکی از نکات مطرح شده در قطع‌نامه پارلمان اروپاست. pic-10058-1439177853
محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه قضاییه ایران، در واکنش به بیانیه پارلمان اروپا مبنی بر تمایل جهت گفت‌وگو با مقام‌های ایران بر سر موضوع حقوق بشر و توسعه روابط تجاری، این بیانیه را دارای «اشکالاتی زیاد» دانست و تاکید کرد که دستگاه قضایی به اتحادیه اروپا اجازه تاسیس دفتر در ایران را نمی‌دهد.
به گفته محمدجواد لاریجانی این بیانیه اگر چه «دارای قدرت اجرایی نیست»، اما «بیانگر مواضع اتحادیه اروپا است.» دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه قضاییه ایران تاکید کرد که در این بیانیه، حتی در بحث‌های تجاری نیز ایران را مانند «بازار مصرف دیده‌اند.»
به گزارش ایسنا محمدجواد لاریجانی اتحادیه اروپا را به اعمال خشونت و نقض حقوق‌بشر متهم کرد و افزود: «آن‌ها صلاحیت ندارند بگویند که ما باید خودمان را اصلاح کنیم.»
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، نیز در واکنش به این قطع‌نامه، تلاش اتحادیه اروپا برای عادی‌سازی و توسعه روابط بلندمدت با جمهوری اسلامی را حاکی از اراده مثبت این نهاد خواند و گفت: «اشاره به برخی موارد که با واقعیات موجود جمهوری اسلامی ایران سازگاری ندارد و مبتنی بر دیدگاه‌های متفاوت فرهنگ اروپایی عنوان شده، نمی‌تواند کمک چندانی به توسعه روابط فی‌مابین کند.»

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

علمای مذهبی همواره در کنار شاهان و امیران و وزیران بوده و به طور کلی خود ستونی استوار و اثرگذار از بنای هیئت حاکمه بوده‌اند. برای آنان دفاع و حمایت از تنها کشور شیعی و تنها سلطان جعفری مذهب یک ضرورت مهم شرعی و اخلاقی بوده است…

ادامه »

این یادداشت می‌کوشد پاسخ دهد که در ایران چه خبر است؟ اعتراض‌های اخیر چه تفاوتی با اعتراض‌های پیشین دارد؟ آیا در آستانه یک انقلاب

ادامه »

هر تحولی در آینده ایران ناظر به برخورد با دستگاه سرکوب است و نه شخص رهبر دوم که ویترین و نماد مشروعیت‌بخش بدان است. شعارهای هوشمندانه مردم در نفی دیکتاتوری که در شعار «مرگ بر دیکتاتور» تبلور یافته است، دقیقاً ناظر به همین ساختار سرکوب است و نه شخص

ادامه »