۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واکنش رئیس‌جمهور و وزیرامورخارجه به انتشار سخنان ظریف

زیتون– حسن روحانی٬ رییس جمهوری٬ سرانجام پس از دو روز نسبت به انتشار مصاحبه محرمانه وزیر امور خارجه واکنش نشان داد.

روحانی هدف از انتشار این فایل ضربه زدن به مذاکرات اتمی ایران با کشورهای ۴+۱ است.

او همچنین گفت که «بنا بوده این فایل صوتی محرمانه باشد و بعدا [تنها] بخشی از آن منتشر شود». به گفته او، اکنون وزارت اطلاعات «باید تمام توان خود را به کار گیرد و بفهمد چگونه سرقت شده است.»

رییس جمهوری امروز (چهارشنبه) در ادامه سخنانش افزود که این فایل درست در زمانی منتشر شده است که مذاکرات اتمی در وین «در اوج موفقیت» خود بوده است.

به گفته روحانی  درست در مقطعی که مذاکرات وین در اوج موفقیت است این نوار پخش می‌شود تا در درون کشور تفرقه ایجاد شود.

خبرگزاری‌ها به نقل از رییس جمهوری نوشت: «میدان و دیپلماسی دو بازو هستند که یک هدف را دنبال می‌کنند.»

حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با تاکید بر این که «میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیست» گفت: «باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا در این مقطع این سند پخش شده است.»

روز یکشنبه این هفته یک فایل صوتی از گفتگو‌یی که وزیر امور خارجه ایران، ششم اسفند سال گذشته انجام داده بود٬ به‌رسانه‌ها راه یافت. این مصاحبه که در قالب برنامه‌ای با عنوان «تاریخ شفاهی دولت تدبیر و امید» زیر نظر حسام الدین آشنا برگزار شده٬ به گفته وزارت امور خارجه بیش از هفت ساعت است اما تنها سه ساعت آن از بامداد روز گذشته برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران زیادی در داخل و خارج کشور ارسال شده بود.

وزیر امور خارجه در این مصاحبه حقایقی را در رابطه با نقش قاسم سلیمانی و روسیه در سنگ اندازی مقابل برجام و پیشرفت دیپلماسی ایران و شلیک به هواپیمای اکراینی مطرح کرده است.

بیشتر بخوانید:

همه علیه «کارگزار نظام»

همه راه‌ها به «میدان» ختم می‌شود

بیست و چهار ساعت پس لرزه پس از انتشار سخنان «محرمانه» ظریف

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی٬ نیز نیمه شب گذشته (سه شنبه) در حساب کاربری اینستاگرامش بر «رفاقت عمیق» و «رابطه قلبی» خود با قاسم سلیمانی تاکید کرد و محتوای فایل را تنها «بحثی نظری» خواند.

او در ادامه نوشت که گفته‌های او درباره دیپلماسی و میدان یک «بحث نظری در خصوص ارتباط دو بال قدرت خارجی جمهوری اسلامی ایران» بوده، اما به «بهانه‌ای برای دوگانه‌سازی میان نظامیان سرافراز و دیپلمات‌های غیور» تقلیل داده شده است.

در بخش دیگری از این پست اینستاگرامی جواد ظریف تاکید کرد که نمی‌داند این فایل «چگونه از آن سوی آب‌ها سردرآورده» ادامه می‌دهد که «میدان و دیپلماسی را مقوم و مکمل می‌داند.»

او نوشته است: «تقلیل بحث نظری در خصوص ارتباط دو بال قدرت خارجی جمهوری اسلامی ایران، یعنی دیپلماسی و میدان، به مثابه بهانه‌ای برای دوگانه‌سازی میان نظامیان سرافراز و دیپلمات‌های غیور… کوته‌اندیشانه است.»

در ادامه این پست اینستاگرامی آمده است: «بسیار تاسف خوردم که چگونه یک بحث نظری محرمانه پیرامون ضرورت هم‌افزایی دیپلماسی و میدان – به منظور استفاده دولتمردان بعدی از تجربیات گرانبهای ۸ سال گذشته – به یک کشمکش داخلی تبدیل می‌شود و آسیب‌شناسی صادقانه و مشفقانه برخی روندها به مثابه انتقاد شخصی معرفی می‌گردد.»

شب گذشته خبرگزاری تسنیم٬‌ نیزدیک به سپاه پاسداران٬ خبر از آن داده بود که محمدجواد ظریف به زودی از خانواده قاسم سلیمانی پوزش خواهد خواست. اما در پست اینستاگرامی وزیر امور خارجه تنها آمده است: «افتخار رفاقت عمیق و همکاری با حاج قاسم بیش از دو دهه ادامه داشته و رابطه قلبی و کاری ما تا هنگام شهادت ایشان نه تنها کمرنگ نشد، بلکه همواره تعمیق یافت.»

روز سه‌شنبه دادسرای تهران از تشکیل پرونده قضایی درباره فایل صوتی ظریف خبر داد، و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز وزیر امور خارجه را احضار کرده بود.

 

بازگشت به صفحه اول

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.