جاوید رحمان: سرکوب معترضان در ایران ممکن است در گروه «جنایت علیه حقوق بشر» قرار گیرد

زیتون – جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، می‌گوید شدت سرکوب‌ها و نقض حقوق انسانی در جریان و پس از خیزش سراسری مردم به حدی بوده است که ممکن است در گروه جرایم بین‌المللی، به ویژه «جنایت علیه حقوق بشر» قرار گیرد.

آقای رحمان در آخرین گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل موارد نقض فاحش حقوق بشر از سپتامبر تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی را مستند کرده است.

دستگیری‌‌های خودسرانه، شکنجه‌ها، دادگاه‌های نمایشی، صدور احکام اعدام، تضییع حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومیتی، تشکل‌های صنفی و سرکوب بی امان معترضان از جمله موارد ذکر شده در این گزارش ۲۰ صفحه‌ای است که جمعه، نوزدهم اسفند، منتشر شد.

طبق گزارش دست‌کم ۴۷۶ نفر از جمله ۶۴ کودک و ۳۴ زن در جریان این اعتراض‌ها کشته و بیش از ١٨ هزار نفر بازداشت شدند. این گزارش همچنین دستگیری دست‌کم ۱۷۰ کنشگر زن و ۴۵ وکیل را نقض آشکار آزادی بیان خوانده است.

در پایان این گزارش آقای رحمان خواستار آزادی کلیه بازداشت شدگان اعتراض‌های سراسری و ایجاد یک ساز و کار قانونی برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی سراسری در ایران شد.

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مناسبات تهران و مسکو و دامنه آن تبدیل به موضوع روز تحلیل‌گران غربی و منطقه‌ای شده. روابط جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه وارد مرحله جدیدی شده و افزایش آن در حوزه‌های نظامی، صنعتی، لجستیک و

ادامه »

چه رفتاری می‌تواند شنیع‌تر از مسمومیت عمدی کودکان باشد؟ مواجهه ابتدایی شاید این نکته را پیش بکشد که چه اهمیتی دارد که منبع شرارت

ادامه »

هرچند ابهام در عوامل احتمالی و انگیزه‌های مسموم کردن دانش‌آموزان دختر امکان تحلیل این ماجرا را سخت کرده، اما از

ادامه »