ضرب‎الاجل ۳ روزه بغداد برای پرواز ممنوع در کردستان عراق

مسعود بارزانی: رفراندوم استقلال حق طبیعی ماست

زیتون–  مسعود بارزانی٬ رییس اقلیم کردستان٬‌ اعلام کرد که مردم کردستان به استقلال از عراق رأی مثبت دادند.
او افزود که «بغداد و جهان باید به این رأی احترام بگذارند.»
این همه‌پرسی روز گذشته به‌رغم مخالفت‌های جامعه جهانی برگزار شد. از رأی‌دهندگان به زبان‌های کردی، ترکی، عربی و آشوری پرسیده شده بود: «آیا خواهان این هستید که منطقه کردستان و ناحیه‌های کردنشین خارج از منطقه (کردستان) یک کشور مستقل شوند؟»
بارزانی در ادامه افزود: «ما همه راه ها برای زندگی مسالمت امیز با عراق را رفتیم اما عراق به قانون عمل نکرد و حقوق کردها را نداد.» بارزانی تاکید کرد که «بر قانون و زندگی مشترک با عراق پایبند بودیم اما بغداد پایبند نبود.» به گفته او این عراق بود که دست رد به سینه کردها زد.
او در ادامه این سوال را مطرح کرد که «آیا بغداد کُردها را از رفراندوم و حق طبیعی خود محروم می کند؟» و خواست تا «به جای تهدید بیایید گفتگو کنیم و دو همسایه خوب باشیم.»
او همچنین از حیدرعبادی و همه طرفهای سیاسی عراق می خواست تا درهای گفتگو را نبندند و گفت که «هر تهدیدی که بغداد می کند از انفال و حمله شیمیایی بدتر نیست.»
حیدر العبادی٬ نخست وزیر عراق٬ اما در گفت‌وگو با رسانه‌ها در بغداد گفت: «براساس تصمیم شورای وزیران اگر کنترل مرزها طی سه روز اربیل به دولت مرکزی تحویل داده نشود، تمام پروازهای بین‌المللی دوطرفه به اداره به اقلیم کرد شمال کشور را متوقف خواهیم کرد.»
به گزارش ایلنا او در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین تصریح کرد: «مقام‌های محلی اداره اقلیم کرد شمال عراق به فراخوان‌های منطقه و بین‌المللی مبنی بر مغایرت این همه‌پرسی با قانون اساسی اهمیت ندادند.»
به گفته حیدر العبادی «این رفراندم عواقبی منفی برای عراق و اداره اقلیم کرد خواهد داشت.» او تاکید کرد که اقدام  به برگزاری رفراندوم٬‌ اقدامی یکجانبه بوده و به رویکردهای مشارکتی و اراده بین المللی توجه نشده است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

ضرب‎الاجل ۳ روزه بغداد برای پرواز ممنوع در کردستان عراق

اگر مجموعه ابهامات و تناقضات بی‌شمار و عیان «سانحه» سقوط هلیکوپتر حامل رییسی و امیرعبدالهیان، بیانگر واقعیت ماجرا باشد و عملاً طرح ترور و حذف وی طراحی و عملیاتی شده باشد، آنچنان که می توان

ادامه »

۱- «پنجاه آمبولانس برده بودن. کلی ماشین و اتوبوس ول داده بودن توو جاده. به همه بیمارستانهای استان آماده باش داده بودند. انگار مثلا

ادامه »

«سید جواد ساداتی‌نژاد» حدود ۵۰ سال دارد. یعنی سنی که نه می‌تواند سابقه‌ای در انقلاب داشته باشد، نه در دوران

ادامه »