ضرب‎الاجل ۳ روزه بغداد برای پرواز ممنوع در کردستان عراق

مسعود بارزانی: رفراندوم استقلال حق طبیعی ماست

زیتون–  مسعود بارزانی٬ رییس اقلیم کردستان٬‌ اعلام کرد که مردم کردستان به استقلال از عراق رأی مثبت دادند.
او افزود که «بغداد و جهان باید به این رأی احترام بگذارند.»
این همه‌پرسی روز گذشته به‌رغم مخالفت‌های جامعه جهانی برگزار شد. از رأی‌دهندگان به زبان‌های کردی، ترکی، عربی و آشوری پرسیده شده بود: «آیا خواهان این هستید که منطقه کردستان و ناحیه‌های کردنشین خارج از منطقه (کردستان) یک کشور مستقل شوند؟»
بارزانی در ادامه افزود: «ما همه راه ها برای زندگی مسالمت امیز با عراق را رفتیم اما عراق به قانون عمل نکرد و حقوق کردها را نداد.» بارزانی تاکید کرد که «بر قانون و زندگی مشترک با عراق پایبند بودیم اما بغداد پایبند نبود.» به گفته او این عراق بود که دست رد به سینه کردها زد.
او در ادامه این سوال را مطرح کرد که «آیا بغداد کُردها را از رفراندوم و حق طبیعی خود محروم می کند؟» و خواست تا «به جای تهدید بیایید گفتگو کنیم و دو همسایه خوب باشیم.»
او همچنین از حیدرعبادی و همه طرفهای سیاسی عراق می خواست تا درهای گفتگو را نبندند و گفت که «هر تهدیدی که بغداد می کند از انفال و حمله شیمیایی بدتر نیست.»
حیدر العبادی٬ نخست وزیر عراق٬ اما در گفت‌وگو با رسانه‌ها در بغداد گفت: «براساس تصمیم شورای وزیران اگر کنترل مرزها طی سه روز اربیل به دولت مرکزی تحویل داده نشود، تمام پروازهای بین‌المللی دوطرفه به اداره به اقلیم کرد شمال کشور را متوقف خواهیم کرد.»
به گزارش ایلنا او در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین تصریح کرد: «مقام‌های محلی اداره اقلیم کرد شمال عراق به فراخوان‌های منطقه و بین‌المللی مبنی بر مغایرت این همه‌پرسی با قانون اساسی اهمیت ندادند.»
به گفته حیدر العبادی «این رفراندم عواقبی منفی برای عراق و اداره اقلیم کرد خواهد داشت.» او تاکید کرد که اقدام  به برگزاری رفراندوم٬‌ اقدامی یکجانبه بوده و به رویکردهای مشارکتی و اراده بین المللی توجه نشده است.

 

تلگرام
توییتر
فیس بوک
واتزاپ

ضرب‎الاجل ۳ روزه بغداد برای پرواز ممنوع در کردستان عراق

واکنش‌ها نسبت به بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی قطر وضعیت بدی را پدیدار ساخته‌‌است. جمعی از بهترین‌های فوتبال ایران که از زاویه فنی و حرفه‌ای هرگونه نگریسته شود سزاوار عضویت در تیم ملی

ادامه »

این چند کلمه پیامی است از یک شهروند ایرانی تبعیدی به آقای خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی. در آغاز بگویم که مرادم از کلمه

ادامه »

می‌توان خشونت‌پرهیز بود و به جای نصیحت به قربانی‌ها به جلاد ایران رو کرد و او را به نام شایسته‌اش فراخواند. می‌توان به جای بی‌کار کردن کسانی همانند اسماعیلیون از آنان قهرمانان آزادی و دادگری آفرید. می‌توان به جای زیدآبادی بودن، موسوی و تاج‌زاده شد…

ادامه »