زیتون- در پی کودتای جمعه گذشته ترکیه، شورای آموزش عالی این کشور سفر پژوهشی و آموزشی استادان دانشگاه‌ به خارج را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرده است. photo_2016-07-16_21-53-07
تلویزیون دولتی تی‌آر‌تی با پخش خبر ممنوعیت این سفر، جزئیات بیشتری را اعلام نکرده است.
این شورا روز گذشته از ۱۵۷۷ رئیس دانشگاه‌های ترکیه خواست تا استعفا دهند.
وزارت آموزش ترکیه روز گذشته مجوز کار ۲۱ هزار معلم را که در موسسات خصوصی درس می‌دادند، لغو کرد.
ترکیه طی چند روز گذشته نزدیک به ۵۰ هزار نفر را از کار تعلیق کرده است. این افراد متهم به داشتن ارتباط با فتح‌الله گولن، رهبر مذهبی مقیم آمریکا هستند که به دست داشتن در طرح کودتا علیه دولت متهم است. گولن مشارکت در این اقدام را رد کرده است.
خبرگزاری‌های دولتی ترکیه گزارش دادند که شورای آموزش عالی این کشور همچنین به دانشگاه‌های این کشور ابلاغ کرده، آن دسته از اساتیدی هم که اکنون به مأموریت کاری یا مطالعاتی در خارج از کشور رفته‌اند باید در «کوتاه‌ترین زمان ممکن» به خانه بازگردند.
شمار روسای دانشکده‌های خصوصی و دولتی نیز که روز سه‌شنبه از شغل خود کنار گذاشته شدند، حدود ۱۶۰۰ نفر است که حکومت ترکیه همه آنها را به ارتباط با فتح‌الله گولن، روحانی مخالف حکومت اردوغان متهم کرده است.
با این حال در اطلاعیه شورای عالی آموزش ترکیه از روسای دانشگاه‌های این کشور خواسته شده که همچنان دربارهٔ ارتباط اساتید یا کارمندان اجرایی خود با فتح‌الله گولن تحقیق کنند و نتایج آن را تا ۱۵ مرداد به اطلاع دولت برسانند

بازگشت به صفحه اول